W Rzymie trwa ekumeniczne spotkanie zakonników. Inicjatywa ta łączy obecny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan z rozpoczętym Rokiem Życia Konsekrowanego.
Uczestnicy reprezentują wspólnoty zakonne lub wzorujące się na zakonach, a istniejące w różnych nurtach chrześcijaństwa.
Warto zaznaczyć, że życie konsekrowane jest czymś naturalnym w katolicyzmie czy prawosławiu. Mniej oczywiste jest to w różnych odłamach protestantyzmu, jako że stanowi swoisty powrót do katolickiej praktyki odrzuconej przecież u zarania reformacji. Niemniej okazuje się, że taka rzeczywistość istnieje wtórnie np. na gruncie anglikańskim czy luterańskim, nie mówiąc o takich wyrastających z protestantyzmu inicjatywach, jak wspólnota Taizé. Co ciekawe, właśnie takie wspólnoty stanowią często ośrodki praktycznego ekumenizmu i dialogu międzywyznaniowego.
Z kolei prawosławnych mnichów trudniej namówić do udziału w ekumenicznych przedsięwzięciach z uwagi na ich tradycyjną nieufność wobec wszelkiej nieortodoksji. Obecność w Rzymie przedstawicieli serbskiego, koptyjskiego czy greckiego prawosławia można uznać zatem za rodzaj przełamania wiekowych barier.
Spotkanie ma być okazją do zapoznania się z realiami życia konsekrowanego różnych wyznań oraz do złożenia wspólnie chrześcijańskiego świadectwa. Uczestnicy zostaną jutro przyjęci przez Papieża, a w niedzielę wezmą udział w ekumenicznych nieszporach w Bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.