Papież przypomina o posłuszeństwie

„Ożywienie i odnowienie życia konsekrowanego zachodzą poprzez wielkie umiłowanie reguły, a także poprzez zdolność do kontemplacji i słuchania starszych zgromadzenia. W ten sposób «depozyt», charyzmat każdej rodziny zakonnej jest strzeżony zarówno przez posłuszeństwo jak i mądrość” – powiedział Franciszek podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej wraz z przedstawicielami zakonów.

W Kościele obchodzony jest XIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Papież podkreślił, że liturgia święta Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam drogę, którą przeszedł sam Pan Jezus, stanowiącą propozycję także dla osób konsekrowanych. Jest to droga posłuszeństwa, utożsamienia swojej woli z wolą Ojca i to aż do unicestwienia i upokorzenia samego siebie. Dla zakonnic i zakonników przybiera ono formę reguły, naznaczonej charyzmatem założyciela. Dodał, że poprzez nią „osoby konsekrowane mogą osiągnąć mądrość, ale tylko, podobnie jak Jezus, idąc drogą posłuszeństwa oraz dzięki działaniu w ich sercach Ducha Świętego”.

Zobacz: Pełny tekst homilii papieża Franciszka

Zaznaczył, że chodzi tu o konkretną uległość i posłuszeństwo, a wytrwałość w tej dziedzinie prowadzi do dojrzewania mądrości osobistej i wspólnotowej, co pozwala z kolei na dostosowanie reguł do wymagań czasów.

„Ożywienie i odnowienie życia konsekrowanego zachodzą poprzez wielkie umiłowanie reguły, a także poprzez zdolność do kontemplacji i słuchania starszych zgromadzenia. W ten sposób «depozyt», charyzmat każdej rodziny zakonnej jest strzeżony zarówno przez posłuszeństwo, jak i mądrość” - powiedział ojciecświęty.

Dodał, że właśnie dzięki temu będziemy mogli uchronić się swoistej karykatury życia konsekrowanego, pozbawionego wyrzeczenia, modlitwy bez spotkania, życia braterskiego bez komunii, posłuszeństwa bez zaufania, miłości bez transcendencji.

Na zakończenie swej refleksji Franciszek zauważył, że osoby konsekrowane prowadzą do Jezusa, pozwalając, by samemu stawać się przewodnikami prowadzonymi.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Edek Zapieklys
  02.02.2015 19:04
  A nie prosciej zwolac nowe konklawe ???
 • lolek
  02.02.2015 23:11
  ja przypominam, że Wasza Świątobliwość jest Papieżem i powinien zachowywac sie jak papież... używanie "dzien dobry" i "do widzenia" w czasie wystapień jest irytujace! czyzby wstydzil sie swojej wiary i zwracania sie do wiernych po chrześcijańsku? czy jest tak postepowy jak pan Sowa paradujacy bez koloratki i sutanny?
 • _jasiek
  03.02.2015 14:44
  A to dobre, ostatnio "odpuścił", łagodnie je określając - rozbrykanym siostrom z USA, przywrócił do praw zasuspendowanego przez Świętego Jana Pawła II "teologa wyzwolenia" a teraz o posłuszeństwie? Trudno się w tym wszystkim połapać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  13°C Wtorek
  noc
  11°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »