Dzieci z Donbasu usiadły dziś w klasach z polskimi koleżankami i kolegami.
Po feriach zimowych dzieci, które przyjechały wraz z rodzicami z Donbasu i przebywają w ośrodku Caritas w Rybakach, rozpoczęły naukę w szkołach.
Choć przez dwa tygodnie ferii uczestniczyły w zajęciach nauki języka polskiego i integracyjnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stawigudzie, przyjazd na lekcje i pierwszy dzień w szkole był dla nich ogromnym przeżyciem.
- Wszystko będzie dobrze. Jest inny język, inni nauczyciele, ale wszyscy są uśmiechnięci i mili. Będzie dobrze - mówi pani Helena, mama Andrzeja.
Andrzej przez dwa tygodnie przyjeżdżał na zajęcia do stawigudzkiej szkoły. - Dziś, kiedy się obudził, źle się czuł. Nie chciał iść do szkoły. Powiedział, że go boli brzuch. Ale z czasem, kiedy uspokajaliśmy go i tłumaczyliśmy mu, poczuł się lepiej - uśmiecha się jego ojciec, pan Stanisław.
Andrzej wsiadł wraz z innymi dziećmi do autobusu i przed godziną ósmą dotarł do szkoły. Tu będzie się uczyć w klasie pierwszej. Jego rodzice, samochodem, również przyjechali do placówki, by wesprzeć syna.
Okazało się, że ich pomoc nie była potrzebna. Andrzej, nieco nieśmiało i zawstydzony, wszedł do klasy. - Bardzo mi się podobały zajęcia podczas ferii. Bardzo… - wyznaje.
Po feriach uczniów klasy pierwszej przywitał dyrektor Andrzej Szczepkowski.
- Witam wszystkie dzieci po feriach. Są wśród nas nowi uczniowie, dzieci z Donbasu, które będą się uczyć z wami do końca czerwca, a może i dłużej - wyjaśniał dyrektor.
Prosił o to, by dzieci zaopiekowały się nowymi kolegami, aby czuli się w szkole dobrze, bezpiecznie. - Jeśli będzie przerwa, opiekujcie się nimi. Jeżeli idziecie na obiad, zabierajcie ich z sobą - apelował dyrektor.
Kiedy rozpoczęły się lekcje, rodzice ukraińskich dzieci jeszcze raz zwiedzili budynek szkoły.
- Ta szkoła jest zupełnie inna niż u nas. Mała, ciepła, piękna. Kameralna… U nas są większe szkoły, zaniedbane - przyznaje pani Helena.
Dyrektor Szczepkowski zaprosił rodziców dzieci z Donbasu na kawę. Opowiadał, w jaki sposób szkoła przygotowywała się do przyjęcia dzieci z Donbasu. Wspominał spotkanie z polskimi rodzicami, podczas którego informował o nowych uczniach i prosił, aby w domach rodzice uświadamiali dzieciom, skąd są nowe koleżanki i koledzy, oraz co musieli przeżyć, zanim przyjechali do Polski.
W sumie naukę rozpoczęło 35 uczniów, z czego 24 w szkole w Stawigudzie (sześcioro dzieci w przedszkolu, 18 - w szkole podstawowej), sześcioro w gimnazjum w Stawigudzie, troje w liceum ukraińskim w Górowie Iławieckim i dwoje w I LO w Olsztynie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.