40 minut, a więc wyjątkowo długo, jak zauważyli watykaniści, trwała rozmowa papieża Franciszka z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w sobotę w Watykanie. W trakcie audiencji Merkel przekazała papieżowi pieniądze na pomoc dla dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.
Zaangażowanie na rzecz pokoju na Ukrainie było jednym z tematów rozmowy papieża Franciszka z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - podał Watykan po sobotniej audiencji. Spotkanie w cztery oczy trwało, jak się zauważa, wyjątkowo długo - 40 minut.
Po spotkaniu z papieżem Merkel rozmawiała z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i nowym szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.
W komunikacie Watykanu poinformowano, że rozmowa dotyczyła sytuacji w Europie, a zwłaszcza "zaangażowania na rzecz osiągnięcia pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie".
Zdanie to znalazło się na końcu oświadczenia, w którym mowa jest o tym, że Merkel rozmawiała w Watykanie o zapowiedzianym na lato szczycie przywódców G7 w Bawarii, a także o walce z ubóstwem i głodem na świecie. Wśród innych tematów wymieniono wyzysk ludzi i łamanie praw kobiet, kwestię zdrowia na świecie, ochronę środowiska naturalnego, poszanowanie praw człowieka oraz wolność religijną. "Położony został nacisk na znaczenie wartości duchowych dla spójności społecznej" - dodano.
Dziennikarze obserwujący drugą część audiencji po długiej rozmowie obojga przywódców w cztery oczy odnotowali, że w trakcie prezentacji podarunków szefowa niemieckiego rządu wręczyła Franciszkowi białą kopertę. Wyjaśniono, że znajdowała się w niej suma przeznaczona na pomoc dla dzieci uchodźców z Bliskiego Wschodu, m.in. z Iraku i Syrii. Wysokość tej kwoty nie jest znana.
Poza tym kanclerz wręczyła papieżowi komplet płyt z muzyką Jana Sebastiana Bacha i książkę.
Franciszek podarował Angeli Merkel swoją adhortację apostolską "Radość Ewangelii" i medal papieski, przedstawiający świętego Marcina, który przekazuje swój płaszcz ubogiemu. "Lubię dawać ten wizerunek przywódcom państw, ponieważ myślę, że ich zadaniem jest ochrona biednych" - powiedział papież.
"Staramy się ze wszystkich sił" - odparła Merkel. Obiecała też papieżowi, że przeczyta jego adhortację.
Było to trzecie spotkanie papieża z kanclerz Niemiec. Przed sobotnią audiencją rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi mówił, że za coś naturalnego należy uznać, iż jednym z tematów tej rozmowy będzie sytuacja na Ukrainie.
W piątek podczas audiencji dla biskupów z Ukrainy, składających wizytę w Watykanie, papież zaapelował do stron konfliktu o przestrzeganie rozejmu, wynegocjowanego m.in. przez Merkel.
O sytuacji na Ukrainie szefowa niemieckiego rządu mówiła po audiencji, podczas wizyty w rzymskiej Wspólnocie Świętego Idziego, zaangażowanej w promowanie pokoju. Cytowana przez agencję Ansa kanclerz mówiła, że "należy znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie" ukraińskiego konfliktu.
"Są przeszkody, ale musimy nad tym pracować" - dodała Merkel. Stoimy - jak mówiła - "wobec zagrożenia dla pokoju".
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).