Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) przyjęła przysięgę wierności złożoną jej przed kilkoma dniami przez przywódcę islamistycznego ruchu Boko Haram Abubakara Shekau - wynika z nagrania audio umieszczonego w czwartek w sieciach społecznościowych.
"Ogłaszamy wam dobrą nowinę o rozszerzeniu kalifatu na Afrykę Zachodnią, gdyż kalif przyjął przysięgę wierności naszych braci" z Boko Haram - powiedział rzecznik IS Abu Mohammed al-Adnani. Złożenie takiej przysięgi ogłosił w sobotę Shekau, co według ekspertów oznaczało zacieśnienie i tak już bliskich związków między tymi radykalnymi ugrupowaniami.
W trwającym ok. 30 minut nagraniu Adnani wzywa muzułmanów, by "udali się do Afryki Zachodniej i przyłączyli się do braci, którzy tam walczą".
Boko Haram, które liczy kilka tysięcy bojowników, od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Przeprowadza krwawe zamachy w dużych miastach na północy kraju i masakry mieszkańców wsi w odległych regionach Nigerii, a czasami także w sąsiednich państwach.
W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w Nigerii zginęły dziesiątki tysięcy osób. Tylko w 2014 roku liczbę ofiar śmiertelnych ocenia się na 10 tys.
W ubiegłym roku bojownicy Boko Haram zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii. Obecnie są jednak w odwrocie na skutek zmasowanej operacji wojsk czterech państw regionu - Nigerii, Nigru, Kamerunu i Czadu - walczących z tą islamistyczną partyzantką.
Dżihadyści z Państwa Islamskiego kontrolują znaczną część terytorium Syrii i Iraku; mają także swoje komórki w Egipcie i Libii.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.