Do Polski przyjeżdża Nikolas Nikas, prezes Bioethics Defense Fund, prawniczej organizacji podejmującej działania na rzecz prawa do życia i wolności sumienia w USA i na całym świecie. Będzie mówił o kontrowersyjnych procedurach zapłodnienia pozaustrojowego i kulisach przemysłu in vitro w USA.
Jako ekspert w zakresie zagadnień bioetycznych, takich jak aborcja, in vitro, prawa sumienia w służbie zdrowia, klonowanie i badania na ludzkich komórkach macierzystych, czy eutanazja, uczestniczy w wielu postępowaniach sądowych. Był konsultantem Prezydenckiej Rady Bioetycznej w Waszyngtonie, stawał przed Senatem USA w sprawach dotyczących aborcji i wolności słowa. Na zaproszenie Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris po raz trzeci z cyklem wykładów przyjedzie do Polski Nikolas Nikas, prezes Bioethics Defense Fund, prawniczej organizacji podejmującej działania na rzecz prawa do życia i wolności sumienia w USA i na całym świecie. Nikas jest cenionym specjalistą prezentującym fakty dostarczane przez nauki przyrodnicze oraz medycynę w perspektywie prawnej i politologicznej. W ramach Bioethics Defense Fund swą wiedzę i doświadczenie wykorzystuje na polu legislacji, postępowań procesowych, edukacji i w mediach.
Tegoroczna wizyta Nikolasa Nikasa w Polsce zbiega się w czasie z parlamentarną debatą na temat forsowanego przez rząd programu in vitro. W związku z tym, prezes Bioethics Defense Fund poświęci swoje wystąpienia tematyce procedury zapłodnienia pozaustrojowego oraz przedstawi kulisy związane z przemysłem in vitro w USA. Wraz z żoną Melindą i piątką dorosłych dzieci mieszka w Phoenix w Arizonie.
Nikolas Nikas odwiedzi w Polsce Kraków, Lublin, Warszawę, Poznań i Lublin. Na zaproszenie Katedry Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosi wykład pt . „Prawo wobec metod wspomaganego rozrodu w USA - in vitro oczami amerykańskiego adwokata”, na KUL - "Wokół kształtu ustawy o in vitro – współczesna medycyna i biotechnologia a nowe kierunki działań prawnych”. 14 kwietnia o 18.30 na Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Iuridicum (Sala A3, II, Budynek BUW, wejście od ul. Lipowej 4) będzie miał wykład pt. „Stawka większa niż życie. O co chodzi w sporze o in vitro?”, a następnego dnia, w Głównej Szkole Handlowej (godz. 19, aula VII, gmach główny, al. Niepodległości 162) opowie o biznesie in vitro w USA, który czyni dziecko luksusowym towarem, a kobietę inkubatorem do wynajęcia. Europejski kontekst tego zjawiska naświetli prezes FAFCE (Fédération des Associations Familiales Catholiques en Europe) Antoine Renard wraz z sekretarzem FAFCE Marią Hilldingson. Organizatorem obu warszawskich spotkań z Nikolasem Nikasem jest Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.