„Apelujemy do naszych wspólnot, by bardziej otworzyły się na Romów, którzy często są wykluczeni i żyją w biedzie na marginesie społeczeństwa” - czytamy w ekumenicznym przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Romów.
Ogłosili je przewodniczący katolickiej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), kard. Peter Erdő i zrzeszającej inne wyznania chrześcijańskie Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), anglikański biskup Christophera Hill. Europejscy hierarchowie przypominają, że przedstawiciele tej mniejszości oczekują od nas nie tylko edukacji i zatrudnienia. Chcą od nas serca.
Kościoły w wielu miejscach Europy wspierają Romów w integracji z lokalnymi społecznościami przy poszanowaniu ich własnej kultury. Organizują między innymi akcje edukacyjne, opiekę lekarską, pomoc żywnościową, poradnictwo prawne. Autorzy przesłania zachęcają swoje wspólnoty kościelne do aktywnego włączenia się w te inicjatywy, by stawać się dla Romów naprawdę braćmi i siostrami.
Sygnatariusze listu przypominają także o romskiej kulturze, która przetrwała mimo historycznych zawirowań i stanowi dziś część wspólnego europejskiego dziedzictwa. „Traktujemy ją jako dar Stwórcy, w pełni zasługujący na szacunek i poparcie” – piszą w przesłaniu kard. Erdő i bp Hill. Zwracają też uwagę na wrogość wobec Cyganów stale obecną w Europie, a także na bardzo wysoki procent bezrobocia wśród Romów i ich niskie kwalifikacje zawodowe, co prowadzi do skrajnej nędzy. Jednocześnie podkreślają, że widoczne są tu też tendencje pozytywne, między innymi coraz więcej młodych Romów uczy się w szkołach średnich i podejmuje studia. U Europejczyków odczuwalna jest również większa wrażliwość i znajomość tej mniejszości.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.