USA: Kościół broni imigrantów

Biskupi wezwali rząd do likwidacji dotychczasowego sytemu więzień i aresztów dla imigrantów.

Amerykański episkopat opublikował raport zatytułowany: „Odkryć ludzką godność: plan przekształcenia amerykańskiego systemu przetrzymywania imigrantów”. Został on opracowany przez  Centrum Studiów nad Migracją. Biskupi USA wezwali rząd do likwidacji dotychczasowego sytemu więzień i aresztów dla imigrantów, zastępując go łagodniejszymi i bardziej ludzkimi rozwiązaniami.

Areszty, w których przetrzymywane są dziesiątki tysięcy imigrantów, przypominają więzienia – stwierdza się w raporcie amerykańskiego episkopatu. Panują tam nieludzkie warunki powodujące, zdaniem biskupów, uszczerbek na zdrowiu psychicznym więzionych.  Najgorszym jest jednak fakt, że przetrzymywane są w nich również matki z małymi dziećmi. „Matki i dzieci mają ograniczony dostęp do świata zewnętrznego – czytamy w raporcie. – Dzieci wzrastają w depresji, a matki, które opuściły swoje kraje uciekając przed  przemocą, żyją w strachu i desperacji”.  Wiele miejsc przetrzymywania imigrantów prowadzą i zarządzają nimi prywatne korporacje, z którymi rząd podpisał umowy. Ich rola, zdaniem episkopatu, powinna zostać ograniczona. Aby przypodobać się akcjonariuszom, utrwalają one niemoralny system, a przy tym opłacane są z funduszy podatników.

Biskupi są przekonani, że kwestie te poruszy papież Franciszek podczas swojej podróży do Stanów Zjednoczonych we wrześniu tego roku. Bp Nicholas DiMarzio z Brooklynu w Nowym Jorku powiedział, że byłby zdziwiony, gdyby Ojciec Święty nie zajął stanowiska w tych sprawach. Stwierdził: „Ten problem jest bliski sercu papieża”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IMIGRANCI, RAPORT, USA

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
25°C Piątek
dzień
27°C Piątek
wieczór
24°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
wiecej »