Jak oficjalnie podano, 71 proc. uczestników przeprowadzonego w niedzielę w Szwajcarii referendum wypowiedziało się przeciwko wprowadzeniu ogólnopaństwowego 20-procentowego podatku od spadków przekraczających wartość 2 mln franków.
Inicjatywa ta wyszła z kręgów socjaldemokracji i związków zawodowych. Przeciwstawiły się jej koła gospodarcze i partie mieszczańskie, twierdząc, że stworzyłoby to problemy, zwłaszcza przy dziedziczeniu firm. Referendum potwierdziło jednocześnie wyłączną kompetencję poszczególnych kantonów w sprawach opodatkowania spadków i darowizn.
Na terenie niemal całej Szwajcarii dziedziczenie przez bezpośrednich potomków jest wolne od podatku.
W tym samym referendum blisko 62 proc. głosujących zgodziło się na to, by dopuszczalna liczba zarodków tworzonych drogą zapłodnienia in vitro została przy każdej takiej procedurze zwiększona z trzech do 12. Rozszerzono ponadto dostępność badań zarodków przed ich implantacją pod kątem wykrywania chorób genetycznych.
72,5 proc. uczestników referendum odrzuciło wprowadzenie w całej Szwajcarii jednolitych zasad udzielania stypendiów studenckich, natomiast minimalną większością 50,5 proc. głosów wsparto obowiązkowe opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez wszystkie gospodarstwa domowe. Abonament został jednocześnie zmniejszony z dotychczasowych 462 franków rocznie do 400 franków.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.