Dziewiąta wizyta Franciszka na terenie Włoch potrwa dwa dni. Jest ona związana także z rocznicą urodzin Św. Jana Bosko.
Franciszek rozpoczął wizytę Turynie. Papież spędzi w stolicy Piemontu dwa dni w trakcie których będzie się modlił samotnie przed Całunem Turyńskim, spotka z salezjanami i salezjankami w 200. rocznicę urodzin ich założyciela św. Jana Bosko, odbędzie pierwszą w historii wizytę w świątyni waldensów i prywatne spotka się z krewnymi. Jest to dziewiąta wizyta Franciszka na terenie Włoch.
Na lotnisku papieża Franciszka powitali m. in. abp Cesare Nosiglia, metropolita Turynu, Sergio Chiamparino, przewodniczący Regionu Piemontu i Paola Basilone, prefekt miasta.
Z lotniska Ojciec Święty udał się samochodem do centrum miasta, gdzie na placyku Królewskim (Piazzetta Reale) spotka się ze światem pracy, robotnikami, rolnikami i przedsiębiorcami, po czym przejdzie pieszo do katedry. Tam pomodli się przed wystawionym Całunem Turyńskim i przy relikwiach bł. Pier Giorgia Frassatiego.
Po modlitwie przed turyńską relikwią Męki Chrystusa Ojciec Święty odprawi na Piazza Vittorio Mszę św., na której zakończenie odmówi Anioł Pański. Obiad w siedzibie arcybiskupa Franciszek zje w towarzystwie grupy więźniów, imigrantów, bezdomnych i rodziną romską.
Po obiedzie przewidziano odwiedziny w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, gdzie papieża oczekiwać będzie Rodzina Salezjańska, oraz w ośrodku opiekuńczym dla chorych i niepełnosprawnych, założonym przez św. Józefa Cottolengo. Ostatnim punktem tego dnia będzie wieczorne spotkanie z młodzieżą na placu Vittorio. Będą na nim obecni młodzi katolicy z całych Włoch, zgromadzeni na dwudniowym spotkaniu Turin For Young. Wśród nich delegacja młodzieży archidiecezji krakowskiej oraz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Jutro przewidziano ekumeniczną wizytę w turyńskim kościele waldensów – wspólnoty protestanckiej mającej swe nowożytne korzenie w Piemoncie. Potem w siedzibie arcybiskupa Franciszek ma prywatnie spotkać się ze swoimi włoskimi krewnymi, z którymi zje obiad. Przed odjazdem na lotnisko papież pożegna się z komitetem odpowiedzialnym za wystawienie Całunu Turyńskiego. Tego samego dnia wieczorem Ojciec Święty powróci do Watykanu.
Młodzież archidiecezji turyńskiej przez całą noc czuwała przed dzisiejszym spotkaniem z papieżem Franciszkiem, który przed południem odprawi Mszę św. na Placu Vittorio. Od kilku dni w Turynie trwają obchody dwusetnej rocznicy urodzin św. Jana Bosko. Biorą w nich udział również przedstawiciele młodych archidiecezji krakowskiej.
Kilka tysięcy młodych ludzi z organizacji i wspólnot katolickich zebrało się w sobotni wieczór na wspólnej modlitwie i czuwaniu. Pod hasłem „Największa Miłość” odbyło się nabożeństwo przygotowujące do Sakramentu Pojednania oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wydarzeniom przewodniczył arcybiskup Cesare Nosiglia. - Widać było zaangażowanie młodych – zarówno ze strony organizatorów, jak i przybyłej młodzieży. Podjęcie posług podczas nabożeństwa i procesji, a także śpiew i brawa zebranych pokazują żywą wiarę i temperament Włochów - podsumowuje Grażyna Wojdyńska, koordynator departamentu Festiwalu Młodych Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Motywem przewodnim spotkania była „Największa Miłość”, którą w swoim życiu realizowali święci i błogosławieni związani z Turynem czy całymi Włochami. Przywołano m.in. postać Pier Giorgio Frasattiego, Chiary Luce Badano czy Jana Bosko. Ewangelię o połowie ryb oraz o pytaniu do św. Piotra o miłość do Pana Jezusa rozważał w swoim słowie arcybiskup Nosiglia. Przekonywał on młodych, że nie ma prawdziwej miłości do Chrystusa bez miłości do Kościoła.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.