Zakończył się I etap ogólnopolskiego konkursu filmowo-historycznego „Bohaterowie drugiego planu” dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Pośród zwycięzców znalazły się zespoły z całego kraju, które podjęły się odnalezienia w swojej społeczności lokalnej i opisania losów bohaterów drugiego planu działających w latach 1944-1989. Młodzi ludzie zmierzyli się z trudnym materiałem i na podstawie źródeł historycznych stworzyli prace, które pokazują szerokiej publiczności osoby wspierające działalność niepodległościową i opozycyjną.
Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.
Na konkurs wpłynęło 60 prac ocenionych w 2 kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
Jury w składzie: Maciej Drygas – przewodniczący jury, prof. Antoni Dudek, Eliza Dzwonkiewicz, Gabriela Sierocińska-Dec, Paweł Woldan nie przyznało I i III nagrody w kategorii szkół gimnazjalnych i wybrało następujące zespoły, które nagrodzono udziałem w warsztatach filmowych:
II nagroda gimnazjalna dla zespołu z Gimnazjum w Sierakowicach za pracę, której bohaterem jest Jan Gosz – rolnik, działacz kaszubski, pomysłodawca założenia Solidarności Rolników Indywidualnych w Sierakowicach.
Specjalne wyróżnienie dla zespołu z Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Jasieńcu za ciekawy temat filmowy pracy, której bohaterem jest Ksiądz Czesław Sadłowski – proboszcz parafii św. Rocha w Jasieńcu - w 1969 r. podjął starania o budowę kościoła i założenie parafii we wsi Zbrosza Duża.
I nagroda ponadgimnazjalna dla Pawła Henrykowskiego, ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim za pracę, której bohaterami są Stefan i Regina Świąteccy – …byli wtedy dziećmi. Broni nie nosili, nikogo nie zabili, ale partyzantom jak mogli, pomagali.
II nagroda ponadgimnazjalna dla zespołu z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wlkp. za pracę, której bohaterem jest Jan Kempiński ps. Błysk – żołnierz wyklęty. Działał na terenie Wielkopolski. Jego oddział został rozbity przez UB w październiku 1945 r., a jego samego aresztowano 17 grudnia 1945 r. Skazany na karę śmierci – zamordowany 21 czerwca 1946 r.
III nagroda ponadgimnazjalna dla zespołu z Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie za pracę, której bohaterem jest Józef Bocian (ur. 1950) – działacz „Solidarności”, internowany w czasie stanu wojennego.
Ponadto, jury przyznało wyróżnienie ponadgimnazjalne w postaci nagród rzeczowych dla zespołu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim za pracę, której bohaterem jest Eugeniusz Piecewicz. Pochodzący z Kresów, mieszkający w Drawsku Pomorskim społecznik, konspirator i "wieczny buntownik z wyboru".
Laureaci I etapu konkursu wezmą udział w warsztatach w łódzkiej szkole filmowej - efektem spotkań warsztatowych będą etiudy dokumentalne.
Partner konkursu, Polska Press Grupa, postanowił przyznać nagrodę główną oraz 2 wyróżnienia. Jury w składzie: red. Paweł Siennicki, red. Witold Głowacki, Joanna Pazio za najlepszą pracę uznało pracę zespołu z Technikum nr 3 Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu pt. „Sądzeni za próbę obalenia władzy w PRL - losy przyjaciół z II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu”, który zostanie zaproszony na warsztaty dziennikarskie. W uzasadnieniu jury czytamy: „Jury Polska Press Grupy jednogłośnie wytypowało zwycięzcę. Historia przedstawiona przez uczniów technikum z Zawiercia została najlepiej opracowana. Nie mniej ważny był sam temat – ciekawa historia z młodymi bohaterami. Dobry materiał na reportaż.”
Natomiast wyróżnienia zostały przyznane autorom z V LO w Poznaniu oraz LO im. J. Korczaka w Więcborku. Otrzymają oni upominki od Junior Media oraz roczną prenumeratę cyfrową miesięcznika „Nasza Historia”.
Harmonogram
Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej.
Organizatorzy: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera.
Partnerzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Filmoteka Narodowa, kino Iluzjon.
Patroni Medialni: Polska Agencja Prasowa, Polska Press Grupa, Gość Niedzielny, Mówią Wieki, KINO, dzieje.pl, TVP Historia, Nasza Historia, Junior Media.
Sponsor: Wydawnictwo Iskry.
Kontakt do organizatora:
Dział Edukacyjny Muzeum Historii Polski w Warszawie
ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa
tel. 22 211 90 47, fax: 22 211 90 33, e-mail: oferta.edu@muzhp.pl
LISTA LAUREATÓW
Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi w marcu 2015 roku ogłosili konkurs edukacyjny „Bohaterowie drugiego planu”, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem było odnalezienie w swojej społeczności lokalnej bohaterów drugiego planu z okresu 1944-1989, czyli tych wszystkich osób, bez pomocy których żadna działalność niepodległościowa i opozycyjna nie byłaby możliwa. Na konkurs wpłynęło 60 prac. Jury w składzie: Maciej Drygas – przewodniczący jury, prof. Antoni Dudek, Eliza Dzwonkiewicz, Gabriela Sierocińska-Dec, Paweł Woldan, postanowiło:
W kategorii szkół gimnazjalnych:
Nie przyznawać I nagrody.
II nagrodę przyznano zespołowi z Gimnazjum w Sierakowicach za pracę o Janie Goszu. Zespół w składzie: Monika Cyperska, Julia Stencel, Jakub Bigus pod opieką Adriana Klawikowskiego.
Nie przyznawać III nagrody.
Przyznać specjalne wyróżnienie ze względu na ciekawy temat filmowy zespołowi z Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Jasieńcu za pracę o Zbroszy Dużej. Jury zdecydowało, że autorzy pracy zostaną zaproszeni na warsztaty filmowe.
Zespół w składzie: Patrycja Olszewska, Angelika Przybylska, Katarzyna Rogalska pod opieką Katarzyny Leśniak.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I nagrodę otrzymuje Paweł Henrykowski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim za pracę Jak teraz wygląda „Rój”? . Opiekun Wojciech Henrykowski.
II nagrodę otrzymują uczennice Maria Kuroszczyk i Jagoda Janiszewska, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wlkp. za pracę o Janie Kempińskim „Błysku”. Opiekun Piotr Grabarz.
III nagrodę otrzymuje Weronika Nahorska, uczennica Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie za pracę Historia niezwykłego „Bociana”. Opiekun Izabela Nahorska.
Wyróżnienie (nagrody rzeczowe) otrzymują Jakub Biegniewski, Maciej Radzimski uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim za pracę Żeby Polska była Polską…
Partner konkursu, Polska Press Grupa, postanowił przyznać nagrodę główną oraz 2 wyróżnienia. Jury w składzie: red. Paweł Siennicki, red. Witold Głowacki, Joanna Pazio:
za najlepszą pracę uznało pracę zespołu z Technikum nr 3 Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu pt. „Sądzeni za próbę obalenia władzy w PRL - losy przyjaciół z II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu”, który zostanie zaproszony na warsztaty dziennikarskie.
Zespół w składzie: Aleksandra Prokop, Karolina Giełda, Paulina Klimek pod opieką Aldony Dreliszek i Marleny Bednarskiej.
Równorzędne Wyróżnienia otrzymały:
zespół w składzie: Maja Górczak, Natalia Kostrzewa, Agata Zaremba z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu za pracę "Prosto ale na skos" pod opieką Romy Szymańskiej
zespół w składzie: Magdalena Skiba, Karolina Czyż, Magdalena Duszka z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Więcborku za pracę "Wojna sumienia" pod opieką Marioli Czapiewskiej.
Otrzymają oni upominki od Junior Media oraz roczną prenumeratę cyfrową miesięcznika „Nasza Historia”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.