Wierni Kościoła rzymskokatolickiego we Lwowie świętują 14. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. Obchody te połączono z wprowadzeniem jego relikwii do kościoła św. Antoniego Padewskiego na lwowskim Łyczakowie.
Jan Paweł II odwiedził Ukrainę w 2001 r. Jego wizyta była wielkim wyróżnieniem dla tego kraju i tamtejszego Kościoła. Wspominając to wydarzenie, abp Mieczysław Mokrzycki powiedział, że dzięki tej pielgrzymce pasterze i wierni nabrali nowych sił, co zaowocowało odrodzeniem katolickiej wspólnoty. „Kościół był wdzięczny Janowi Pawłowi II za to, że przybył, aby docenić ten Kościół, który przez wiele lat komunizmu tak bardzo cierpiał, aby umocnić wiarę i wlać w serca nadzieję na lepsze jutro”.
Pamięć o tym Papieżu jest na Ukrainie wciąż żywa. Uważa się go za wielkiego orędownika jedności i pokoju. W homilii wygłoszonej w parafii św. Antoniego, która przyjęła relikwie św. Jana Pawła, abp Mokrzycki powiedział, że był on „wyjątkowym człowiekiem; mimo, że takim samym jak my, to jednocześnie innym, odróżniającym się swoim zachowaniem, postawą, sposobem mówienia czy reagowania. Stojąc przy nim, odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości. (…) Naśladujmy więc św. Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć, na czym polega kroczenie do świętości” – zaapelował lwowski metropolita łaciński.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.