Związkowcy za Programem dla Śląska

Poznali go w poniedziałek w Katowicach. We wtorek jego oficjalne przyjęcie.

- W większym stopniu jesteśmy zadowoleni niż nie - po spotkaniu premier Ewy Kopacz z przedstawicielami central związków górniczych powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Usłyszeliśmy o wielu nowych pomysłach, które będą realizowane. To, co najważniejsze z mojego punktu widzenia to to, że zostanie zrealizowana ustawa o aglomeracji śląskiej. (…) To kwestia kilku miesięcy, w tej kadencji powinno się to jeszcze udać - przekonywał.

Ewa Kopacz ze związkowcami rozmawiała m.in. o realizacji styczniowego porozumienia rządu zawierającego program naprawczy dla Kompanii Węglowej.

Związkowcy usłyszeli, że Nowa Kompania Węglowa utworzona zostanie na przełomie lipca i sierpnia. W jej skład mają wejść wszystkie kopalnie działające w obecnej KW. Wcześniej mówiono, że rządowy program pomija w Nowej KW energetyczne spółki, co byłoby niezgodne ze styczniowym porozumieniem. Ziętek na pytanie dziennikarzy, czy znajdzie się dla nich miejsce, odpowiedział: "myślę, że tak". - Nadal została podtrzymana koncepcja, że będzie zaangażowanie spółek energetycznych i innych prywatnych inwestorów, którzy będą zasilać ten projekt. Jest kwesta formuły, w jakiej się to dokona, ale na ten temat cały czas trwają dyskusje - przyznał.

Mimo ogólnego zadowolenia z rządowego programu Ziętek przyznał, że są w nim kwestie, co do których związkowcy mają pewne zastrzeżenia. - Po pierwsze to są deklaracje, po drugie te rozmowy dot. np. powstania Nowej Kompanii Węglowej w dalszym ciągu trwają. Możemy mówić o pełni szczęścia dopiero kiedy te rzeczy wejdą w życie. (…) Niewątpliwie zwycięzcą w tej całej sprawie jest społeczność Śląska, samorządowcy, którzy o to zabiegali i także my. (…) To są setki, miliony, jeśli nie miliardy złotych, które na Śląsk przyjdą wraz z realizacją tego programu. Należy sobie tylko życzyć, żeby tak się właśnie stało.

Premier Kopacz spotkanie uznała za "dobre i bardzo konstruktywne".  Przyznała, że nie było ani jednej osoby, która byłaby przeciwna rządowemu programowi.

Zapytana, czy reanimacja górnictwa ma sens wyjaśniała, że "dobrze wdrożony program i propozycje, które będą przede wszystkim wychodzić naprzeciw oczekiwaniom tworzenia nowych miejsc pracy, wspierania sektorów wysokoenergochłonnych, które potrzebują wsparcia; restrukturyzacja kopalń, czyli ochrona miejsc pracy i szukanie nowych rynków zbytu dla polskiego węgla, zagospodarowanie węgla, który leży na hałdach - to są rzeczy, które wskazują na to, że ta reanimacja się powiedzie".

Potwierdziła zgodę na realizację ustawy metropolitarnej. W Programie dla Śląska jest też miejsce na budowę odcinków dróg S1 i S69 oraz stworzenie Funduszu Inwestycji Samorządowych.

Program dla Śląska, którego pełna nazwa to "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej" oficjalnie przedstawiony zostanie we wtorek na wyjazdowym posiedzeniu Rady Ministrów w Katowicach.

Śląsk premier i jej ministrowie odwiedzają w poniedziałek i we wtorek. Premier do Katowic przyjechała Pendolino. Po krótkim spacerze z dworca na Rynek w towarzystwie masy mediów, wsiadła do tramwaju, w Oku Miasta spotkała się z przedstawicielami central związków górniczych. Wieczorem bierze udział w konsultacjach samorządowych.

Program dla Śląska premier zapowiedziała w styczniu. Nie dziwi, że jego ogłoszenie nastąpi podczas trwającej kampanii wyborczej na wyjazdowym posiedzeniu Rady Ministrów. We wtorek zostanie przedstawione też sprawozdania z działalności pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Ministrowie zajmą się również m.in. projektem ustawy o rewitalizacji.

Walka o Śląsk będzie trwać. Początkiem lipca stolicę Górnego Śląska odwiedzi PiS. Od 3 do 5 lipca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »