Szczecin: Rozpoczął się Tydzień Społeczny u dominikanów

O społecznej i historycznej roli ruchu "Solidarność" dyskutują duchowni i politycy w ramach Tygodnia Społecznego w Szczecinie.

Tegoroczne spotkania w ramach Tygodnia Społecznego poświęcone są roli "Solidarności". Przez trzy dni (20-23 kwietnia) trwać będą dyskusje na temat historii, źródeł i znaczenia społecznego tego ruchu. Pierwszy dzień poświęcony był historii Solidarności. Oprócz Lecha Wałęsy gośćmi spotkania byli Longin Komołowski, Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk i bp Alojzy Orszulik. Jakie były korzenie Solidarności, czy jest to idea, którą trzeba zamknąć w lamusie, czy potrafimy zrozumieć dlaczego ten ruch odniósł zwycięstwo, dlaczego ten sukces bywa kontestowany a autorzy krytykowani? – pytał o. Mirosław Ostrowski, Prezes Fundacji Veritas, która organizuje Tydzień Społeczny. W zatłoczonej kaplicy klasztoru oo. dominikanów Lech Wałęsa odpowiadał na pytania. „Trzeba zacząć od zakończenia wojny” – powiedział. „Narzucono nam sowiecki system. Ludzie mówili, że zdradzono nas w 1939 r., następnie w 1945 czy w 1956. Czuło się tęsknotę do wolności” – mówił były prezydent. Legendarny przywódca NSZZ "S" stwierdził, że walka o wolność w Polsce nigdy nie stanęła. W latach 60. i 70. robotnicy rozpoczęli strajki. Na bazie tych walk zauważyliśmy, dlaczego przegrywamy – powiedział Wałęsa, dodając, że "trzeba było wspólnie zawalczyć". „Jako człowiek wiary patrzę na to, że dostaliśmy prezent z nieba w postaci Ojca Świętego. Los nam pomógł, bo Polak został Papieżem. Wykonał nam robotę organizacyjną - wtedy zobaczyliśmy ile nas jest. Przyjęliśmy ludzi obudzonych przez Ojca św. - powiedział Wałęsa. Lech Wałęsa otrzymał wczoraj na Zamku Książąt Pomorskich Honorowe Obywatelstwo Miasta Szczecina. Wtorek jest kolejnym dniem debaty w ramach Tygodnia Społecznego. Andrzej Milczanowski, Kazimierz Wóycicki, Rafał Ziemkiewicz i Mieczysław Jurek dyskutować będą o współczesnym znaczeniu Solidarności. Ostatniego dnia o przyszłości "Solidarności" mówić będą o. Maciej Zięba, Bogdan Zdrojewski, Janusz Śniadek i Piotr Krzystek. O. Mirosław Ostrowski zapewniał, że podczas tegorocznego Tygodnia uczestnicy odwoływać się będą do najlepszych tradycji patriotycznych, doświadczeń polskiego ruchu społecznego i zastanowią się nad wyzwaniami idei solidarności. Debaty Tygodnia Społecznego odbywają się w Szczecinie od kilkudziesięciu lat. W okresie stanu wojennego były wyjątkową okazją do wolnościowej wymiany myśli. Wydarzenie potrwa do środy 22 kwietnia. wm / maz

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Środa
  wieczór
  7°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  11°C Czwartek
  dzień
  wiecej »