Ziemia Święta: Papieska pielgrzymka z perspektywy miejscowego Kościoła

"Papież przyjeżdża do Izraela w szczególnie trudnym momencie. Liczymy, że przyniesie nam prawdziwe błogosławieństwo". Te słowa łacińskiego patriarchy Jerozolimy oddają klimat towarzyszący przygotowaniom do pielgrzymki - donosi Radio Watykańskie.

Jak zaznacza abp Fouad Twal wielu uważa, że nie jest to najlepszy czas na wizytę. „Gdybyśmy chcieli czekać na odpowiedniejszy moment, w tym na porozumienie pokojowe i rozwiązanie kwestii palestyńskiej, trzeba by pielgrzymkę odłożyć ad Calendas graecas. Mamy nadzieję, że Papież pomoże nam pokonać istniejące trudności” – powiedział abp Twal w wywiadzie opublikowanym na stronach Kustodii Ziemi Świętej. Mimo doniesień ze strony izraelskiej, że papieska wizyta może być przyczynkiem do skonkludowania dwustronnego porozumienia finansowego, abp Twal wydaje się w tym względzie ostrożny. Zauważa, że skoro prace nad porozumieniem trwają już długie lata, trzeba na nie patrzeć z dużą dozą realizmu. Przed postrzeganiem podróży w kluczu wyłącznie politycznym przestrzega natomiast o. David Neuhaus SJ. Ten urodzony w żydowskiej rodzinie jezuita jest w Izraelu nowym wikariuszem patriarszym dla katolików języka hebrajskiego. „Zarówno Żydzi, jak i Palestyńczycy chcą zbić na tej pielgrzymce polityczny kapitał, wynikający z papieskiej legitymizacji pewnych ich działań” – zauważa jezuita. I dodaje: „Benedykt XVI będzie kroczył szlakiem Jana Pawła II, który w czasie swej pielgrzymki stąpał po wielu potencjalnych polach minowych: religijnych, politycznych, narodowych czy ekumenicznych”. A przecież – przypomina o. Neuhaus – ta pielgrzymka przyniosła owoce, gdy chodzi o dialog, przebaczenie i pojednanie oraz ukazanie siły modlitwy. W tej perspektywie – konkluduje żydowski jezuita – Benedykt XVI może zbudować więcej i pójść jeszcze dalej. bz/ rv

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »