Co stało się z naszym sumieniem?

Słowo arcybiskupa katowickiego podczas pielgrzymki stanowej kobiet do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.

Drogie Siostry w Chrystusie Panu,

I. Z radością Was witam i pozdrawiam: Szczęść Boże! Nasze pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, to hasło trwającego roku duszpasterskiego. Nasze zgromadzenie ma wyjątkowy charakter także dlatego, że:

  • dziękujemy Bogu i Kościołowi za 90 lat istnienia naszej diecezji, u której początków stoi Matka Boża Piekarska,
  • obchodzimy 90. rocznicę koronacji Jej obrazu ze świadomością, że to nie tylko wydarzenie historyczne, ale też aktualne wezwanie. Koronacja oznacza uznanie Maryi za Królową naszych serc i kształtowanie życia osobistego i społecznego według prawdy Ewangelii,
  • trwa Rok Życia Konsekrowanego. Dlatego polecamy Bogu kobiety żyjące według rad ewangelicznych. Dziękujemy za świadectwo ich życia, pracy i posługi
  • w naszym województwie, woj. śląskim, obchodzony jest także rok tragedii górnośląskiej, która miała miejsce w 1945 roku. Represjonowanym i wywożonym na Wschód mieszkańcom Górnego Śląska Maryja była nadzieją, a wspomnienie Jej domu pod piekarskim adresem - duchowym wsparciem i pociechą. 

Pierwszy biskup katowicki, a potem prymas Polski August kardynał Hlond w 1948 roku, na łożu śmierci wypowiedział prorocze słowa: „Nil desperandum! Nihil desperandum! Sed victoria, si erit - erit victoria Beatae Mariae Virginis”. „Nie ma powodu do rozpaczania! Nie należy tracić nadziei! Zwycięstwo, gdy przyjdzie - będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy!”.

I to miejsce Piekary, sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej jest tego najlepszym dowodem. I w takim szczególnym miejscu i czasie, jeszcze raz witam wszystkie: matki i żony, dziewczęta, wdowy i kobiety żyjące samotnie, osoby niepełnosprawne i ich opiekunów! Jestem wdzięczny za przybycie, za trudy pielgrzymowania do domu Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej! Jeszcze raz: Szczęść Boże!

II. Drogie Siostry, pozwólcie, że w Waszym imieniu słowa powitania skieruję do Pasterzy Kościoła, którzy modlą się razem z nami. Przybył do Piekar nuncjusz Apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore, któremu już teraz dziękuję za przewodniczenie Eucharystii i wzbogacenie nas Słowem Bożym. Witamy abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego.

Serdecznie witamy księży biskupów przybyłych z naszej Górnośląskiej Metropolii, a wśród nich biskupa gliwickiego Jana Kopca; Rudolfa Pierskała, biskupa pomocniczego z Opola oraz biskupa Piotra Gregera, biskupa pomocniczego z Bielska-Białej. Po raz pierwszy w pielgrzymce tej uczestniczą kobiet nasi katowiccy biskupi pomocniczy Marek i Adam. Z należnym szacunkiem witam arcybiskupa seniora Damiana Zimonia, który jest również z nami.

Jest z nami nasz gość z Ukrainy, miał być na pielgrzymce mężczyzn, ale zdążył na pielgrzymkę kobiet. Bp Jan Sobiło. Przybył prawie z linii frontu. (...) Proszę pamiętać, że Kościół w Polsce pamięta o Ukrainie i modli się o pokój dla tego kraju.

Słowa wdzięczności za obecność kierujemy do przedstawicielek parlamentu i samorządu - prezydentów, burmistrzów, przewodniczących rad i radnych. Witamy zwłaszcza Panie, które piastują te odpowiedzialne funkcje samorządowe w Katowicach, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Lędzinach, Zabrzu. Witamy pracowników naukowych, studentki i tegoroczne maturzystki; zachęcam na studiowania, zwłaszcza na Wydziale Teologicznym naszego Uniwersytetu Śląskiego, i do włączenia się w duszpasterstwo akademickie.  Pozdrawiamy z wdzięcznością kapłanów, którzy już od wczesnych godzin rannych udzielają sakramentu pokuty i pojednania. Serdecznie dziękujemy nadzwyczajnym szafarzom Komunii Świętej. Pozdrawiamy Siostry i Braci, którzy łączą się z nami za pośrednictwem Radia eM, Katowice, Piekary oraz Telewizji Katowice, TV Trwam, TV Silesia. Zwłaszcza bliscy są nam wszyscy chorzy i osoby w podeszłym wieku. Bóg zapłać Wam za włączenie się w dzieło Apostolstwa Chorych.

Drogie Siostry! Jak każe tradycja, w kontekście uroczystości św. Jacka, patrona Śląska, naszej metropolii metropolita górnośląski ogłasza nazwisko laureata „jackowej” nagrody „Lux ex Silesia” – Światło ze Śląska. W tym roku za konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia artystyczne dla kultury polskiej w dziedzinie filmu i teatru nagrodę tę otrzyma pan Franciszek Pieczka. Laureatowi gratulujemy i serdecznie pozdrawiamy z Piekar! Przyjął to wyróżnienie z wielkim wzruszeniem.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
wiecej »