Od 1 września w archidiecezji warmińskiej odbywać się będzie systematycznie katecheza parafialna. - Szkoła będzie bardziej skłaniała się ku formacji intelektualnej, a parafia - ku duchowej - mówi ks. dr Adam Bielinowicz z Wydziału Nauki Katolickiej w Olsztynie.
Od nowego roku szkolnego we wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej "powinna być zorganizowana i systematycznie prowadzona katecheza parafialna uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych". Taki dekret wydał abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.
Koadiutor archidiecezji abp Józef Górzyński w okolicznościowym komunikacie na niedzielę 30 sierpnia napisał: "(...) doświadczenie minionych 25 lat wskazuje, że szkoła nie jest w stanie wypełnić w sposób wyczerpujący wszystkich zadań katechezy". O tym, dlaczego tak jest, rozmawiamy z ks. dr. Adamem Bielinowiczem z Wydziału Nauki Katolickiej w Olsztynie.
ks. Piotr Sroga: Skąd pomysł wprowadzenia katechezy parafialnej?
ks. dr Adam Bielinowicz: Nie jest on niczym nowym. Można powiedzieć, że katecheza parafialna jest tak stara jak Kościół. Już pierwsi chrześcijanie katechizowali poprzez wspólnoty, a przecież parafia z perspektywy teologicznej to nic innego jak określona wspólnota osób. Chodzi zatem nie tyle o wprowadzenie katechezy parafialnej, ale o jej usystematyzowanie i takie zorganizowanie, aby swoim zasięgiem mogła objąć jak największą liczbę dzieci i młodzieży. Taki postulat wystosował między innymi I Synod Archidiecezji Warmińskiej. Dlatego abp Wojciech Ziemba powołał do istnienia Katechetyczną Radę Archidiecezji Warmińskiej, która zajęła się opracowaniem i realizacją programu katechezy parafialnej.
W szkołach są lekcje religii. Na czym polega różnica między nimi a katechezami parafialnymi?
Ostatnie ćwierćwiecze pokazało, że szkoła nie jest w stanie w pełni zrealizować wszystkich zadań katechezy. W szkole chodzi przede wszystkim o nauczanie, natomiast takie elementy jak inicjacja chrześcijańska czy formacja liturgiczna mogą być realizowane jedynie w parafii. Dlatego lekcje religii w szkole i katecheza parafialna prowadzone będą równocześnie. Mają się one nawzajem uzupełniać. Mówiąc najogólniej, szkoła będzie skłaniała się bardziej ku formacji intelektualnej, a parafia – ku duchowej.
Henryk Przondziono /Foto Gość - W szkole chodzi przede wszystkim o nauczanie, natomiast takie elementy jak inicjacja chrześcijańska czy formacja liturgiczna mogą być realizowane jedynie w parafii - uważa ks. Bielinowicz Kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie takich katechez i kto może je prowadzić?
Odpowiedzialnym za zorganizowanie katechezy parafialnej jest proboszcz parafii. Powinien ją zintegrować ze szkolnym nauczaniem religii i całym duszpasterstwem parafialnym. Prowadzić ją mogą księża i siostry zakonne oraz osoby świeckie, które są zaangażowane w życie religijne parafii. Aby móc nauczać religii w szkole, wymagane jest wykształcenie teologiczne i pedagogiczne. W katechezie parafialnej takich wymogów nie stawiamy, bo to inna posługa i inne zadania są jej stawiane. Wskazane jest, aby zajęć tych nie prowadziły te same osoby, które nauczają dzieci i młodzież w szkole.
Całość wywiadu w numerze 35. "Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego" na 30 sierpnia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.