Z apelem o obronę życia i godności człowieka zwrócił się na Jasnej Górze do wszystkich katolików, ludzi dobrej woli i polityków abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. dla ok. 6 tys. uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej.
W homilii abp Nycz podkreślił, że najważniejszym zadaniem dla członków Akcji Katolickiej, wszystkich katolików i ludzi dobrej woli jest dziś podjęcie wszelkich działań w obronie życia i jego świętości. „Tylko Bóg jest dawcą życia” - przypomniał kaznodzieja. Podkreślił, że od wielu lat modlimy się, by nie było zabójstwa dzieci nienarodzonych, ale z trwogą patrzymy dziś także na eutanazję, która w wielu krajach jest dopuszczalna.
Metropolita warszawski powiedział, że z niepokojem Kościół patrzy także na nowe technologie, które choć w wielu momentach pomocne, pozwalają także na manipulowanie życiem w jego rozwoju. „Kościół zawsze przypomina i kształtuje sumienia rodziny, lekarzy i innych i wciąż przypomina o obowiązku obrony ludzkiego życia i przykazaniu 'nie zabijaj'” - podkreślił abp Nycz i dodał „zawołajmy ze szczytu Jasnej Góry do wszystkich katolików i ludzi dobrej woli, aby nie lękali się i chcieli bronić godności człowieka i bronić ludzkiego życia”.
Kaznodzieja apelował również do polityków, by kiedy stanowią prawo, nie lękali się bronić życia.
Przedstawiciele diecezjalnych i parafialnych oddziałów Akcji modlili się o gorliwość apostolską opartą na prawdziwej wierze w Jezusa. Metropolita warszawski podkreślił, że tylko rzeczywista wiara może być podstawą zaangażowania apostolskiego. Inaczej będzie tylko społecznikostwem, które nie wystarczy, by proponować współczesnym życie zgodne z Ewangelią. „Czy nasza wiara nie ostygła, czy nie jest za słaba na potrzeby naszych czasów?” - pytał abp Kazimierz Nycz.
Zdaniem Haliny Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, pilnym wyzwaniem jest dziś odnowa duchowa społeczeństwa, bo „nie możemy zagrożeniami, trudnymi czasami tłumaczyć tego, co dzieje się w naszych sercach, w naszych rodzinach”. „Często ludzie deklarują swoją przynależność do Kościoła, ale tak naprawdę żyją innymi prawdami i naszym zadaniem jest kształtowanie sumień i apostolstwo poprzez codzienną działalność członków Akcji” - powiedziała prezes.
Przedstawiciele Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC) skierowali do uczestników jasnogórskiej pielgrzymki list z wyrazami jedności od wszystkich przedstawicieli AK z całego świata. Zadaniem Forum jest wymiana doświadczeń między formacjami Akcji Katolickiej różnych krajów, regionów i kontynentów. W przyszłym roku to Polska będzie gospodarzem VI Europejskiego Spotkania Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej. Miejscem obrad, odbywających się w dniach 6-9 maja 2010 r., będzie także Jasna Góra, gdzie odbędzie się debata na temat miejsca katolików świeckich w samorządach i działaniach na rzecz lokalnych społeczności. W konferencji wezmą udział przedstawiciele Akcji Katolickiej z Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Rumunii, Bułgarii, Malty, Austrii i Albanii. Polska będzie gościć także członków Sekretariatu FIAC - przedstawicieli Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Od ubiegłorocznych wyborów do Sekretariatu FIAC weszła również Polska i reprezentujący nasz kraj Konrad Głębocki. VI Spotkanie FIAC odbędzie się w roku jubileuszowym dla polskiej Akcji Katolickiej. W 2010 r. minie 80 lat od czasu powołania stowarzyszenia.
Pielgrzymka rozpoczęła się już wczoraj posiedzeniem Rady KIAK. Wieczorem pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem bpa Mariusza Leszczyńskiego, asystenta krajowego Akcji Katolickiej. Po całonocnym czuwaniu, w sobotę rano uczestnicy pielgrzymki spotkali się w Archikatedrze częstochowskiej. Tam powitał ich abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Pielgrzymi przeszli w pochodzie na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli w Eucharystii.
Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem, którego celem jest formacja duchowa, moralna i kulturalna. Ważnym zadaniem dla jego członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary.
W Polsce do stowarzyszenia należy ok. 26 tys. osób. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży uważane za „dziecko” Akcji zrzesza ok. 30 tys. młodych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.