Melchiorowy Cieszyn bez granic

Katolicy z obu stron Olzy ze swoimi biskupami - Františkiem Lobkowiczem z diecezji ostrawsko-opawskiej oraz biskupami bielsko-żywieckimi: Romanem Pindlem i Tadeuszem Rakoczym spotkali się w Cieszynie - ku czci św. Melchiora Grodzieckiego.

W tym roku minęło 20 lat od kanonizacji św. Melchiora Grodzieckiego - męczennika z czasów Wojny Trzydziestoletniej - a ty samym odnowienia tradycji uroczystości odpustowych ku jego czci w Cieszynie. To właśnie od tego czasu – mimo istniejącej jeszcze granicy -  katolicy obu diecezji na nowo zaczęli się spotykać raz po polskiej raz po czeskiej stronie miasta na początku września, by razem dziękować Bogu za urodzonego w Cieszynie świętego.

Natomiast pierwsza melchiorowa procesja odbyła się w 1905 r., (kiedy Cieszyn był jeszcze miastem niepodzielonym), po beatyfikacji trzech kapłanów - Męczenników Koszyckich: Melchiora Grodzieckiego, Chorwata Marka Kriża i Węgra Stefana Pongracza.

Uczniowie katolickich szkół Cieszyna, którym patronuje św. Melchior także wzięli udział w uroczystościach ku czci swojego patrona   Urszula Rogólska /Foto Gość Uczniowie katolickich szkół Cieszyna, którym patronuje św. Melchior także wzięli udział w uroczystościach ku czci swojego patrona
- Ci, którzy mordowali Melchiora, myśleli, że pamięć o nim nie będzie zapisana nigdy na ziemi. A on tą siłą miłości pokonał wszelkie grancie. Kiedy tak mijaliśmy tę granicę państw, pomyślałem sobie, że jest to symbol, że miłością powinniśmy pokonywać to wszystko, co nas od Pana Boga oddziela - mówił ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, w niedzielę 6 września podczas uroczystości odpustowej, z udziałem biskupów i wiernych diecezji położonych po obu stronach niegdyś granicznej Olzy.

Po nabożeństwach w kościołach św. Marii Magdaleny w Cieszynie polskim i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie, wyruszyły procesje wiernych z orkiestrami na Most Przyjaźni. Nie zabrakło kapłanów z całego Podbeskidzia, władz samorządowych Cieszyna i powiatu cieszyńskiego, kleryków, sióstr zakonnych, gimnazjalistów, licealistów i nauczycieli z katolickich szkół w Cieszynie, noszących imię św. Melchiora.

Na uroczystościach jak zawsze byli również bielsko-żywieccy klerycy   Urszula Rogólska /Foto Gość Na uroczystościach jak zawsze byli również bielsko-żywieccy klerycy
Na moście – miejscu dawnej granicy - katolicy z Republiki Czeskiej czekali na diecezjan bielsko-żywieckich. Po przywitaniu księży biskupów już razem przeszli do kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie bp Roman Pindel przewodniczył uroczystej Eucharystii koncelebrowanej wraz z biskupami: Lobkowiczem i Rakoczym oraz kilkudziesięcioma kapłanami obu diecezji.

Witając wszystkich uczestników uroczystości - wyróżniając tych, którzy przybyli w swoich strojach regionalnych - bp Roman Pindel podkreślił, że życie św. Melchiora było przekraczaniem granic, które dzielą kultury, języki i ludzkie serca.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
14°C Środa
noc
12°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
11°C Środa
wieczór
wiecej »