Katolicy z obu stron Olzy ze swoimi biskupami - Františkiem Lobkowiczem z diecezji ostrawsko-opawskiej oraz biskupami bielsko-żywieckimi: Romanem Pindlem i Tadeuszem Rakoczym spotkali się w Cieszynie - ku czci św. Melchiora Grodzieckiego.
- W czasie tej dzisiejszej procesji oddawaliśmy cześć męczennikowi za wiarę. Był nakłaniany do wyrzeczenia się wyznania, w którym się narodził i którym służył jako zakonnik i kapłan. Złożył przy tym niezwykłe świadectwo wiary niezłomnej, ale także najmocniejsze świadectwo miłości Jezusa - według Ewangelii św. Jana: „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich” – podkreślił biskup.
Homilię w czasie Mszy św. wygłosił bp František Lobkowicz.
Nawiązując do przeczytanej Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, zaznaczył, że jego choroba była nie tylko chorobą ciała, ale i duszy.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Relikwiarz św. Melchiora przynieśli diecezjanie ostrawsko-opawscy
- Jeśli nie słyszę, nie mogę też mówić. A nasze zadanie, to dawać świadectwo jak dobry jest Bóg. Kto słyszy posłannictwo Boże, będzie się starał być miłosiernym, tak jak Bóg jest miłosierny. Jeśli Go nie słyszymy, nie możemy dawać świadectwa. Ale jeśli słyszymy, trzeba odpowiedzieć. Do tego jest nam potrzebny język miłości - mówił ksiądz biskup, dając przykład Matki Bożej, której święto narodzenia będzie obchodzone 8 września oraz św. Melchiora, który usłyszawszy głos Boga, dał świadectwo wierności.
Ksiądz biskup zachęcił także zgromadzonych, by szukali ciszy, w której łatwiej usłyszeć głos Boga: – Otwórzmy swoje serca, abyśmy potrafili słuchać Słowa Bożego. Kiedy będziemy umieli komunikować się z Bogiem, będziemy potrafili lepiej rozmawiać z ludźmi - mówił.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Do Cieszyna pielgrzymowali także mieszczanie żywieccy
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.