Hiszpańscy biskupi apelują o większą otwartość na uchodźców.
„Europa, do której drzwi pukają osoby potrzebujące pomocy, musi bardziej zaangażować się w szukanie globalnych rozwiązań” – apelują hiszpańscy biskupi. Przypominają, że wobec „prawdziwej katastrofy humanitarnej” jaką przeżywają imigranci potrzebne są rozwiązania pilne i skuteczne.
„Oby codzienne wiadomości o ludziach, którzy uciekając przed wojną lub głodem giną w morzu lub na ziemi, nie wprowadziły nas w stan uśpienia. Papież Franciszek przestrzega, aby ‹globalizacja obojętności nie wysuszyła nam łzy›, abyśmy ‹nie przestali wołać przeciwko tej poważnej zbrodni wobec rodziny ludzkiej›” – czytamy w liście.
Wobec tej prawdziwej katastrofy humanitarnej „powinny zaangażować się najpierw rządy, ale także obywatele. Trzeba wejść w skórę tego drugiego człowieka, aby zrozumieć jakie nadzieje i pragnienia pchają go do tego, by zostawić własną ziemię, rodzinę, znane miejsca, i od jakich sytuacji ucieka”.
Biskupi zwracają uwagę na ogromne nierówności pomiędzy krajami, przemoc oraz prześladowania spowodowane przez nieludzkie fanatyzmy lub inne racje polityczne. „Przyłączamy się raz jeszcze do wołania tylu organizacji i wspólnot chrześcijańskich, do mężczyzn i kobiet dobrej woli, których porusza ta dramatyczna sytuacja. Nie chcemy być wspólnikami obojętności i tzw. polityki wykluczenia, o której mówi Papież Franciszek”.
Biskupi przypominają, że już dwa lata temu prosili rząd, aby Hiszpania przyjęła uchodźców syryjskich. Prośba pozostała bez odpowiedzi. Teraz Konferencja Episkopatu ponownie, „prosi obywateli o zrozumienie i współpracę, a także oferuje uchodźcom wspólnoty i ośrodki”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.