Arcybiskup Rio de Janeiro kard. Orani João Tempesta odwiedził w tych dniach Centrum Obsługi Uchodźców prowadzone przez Caritas tamtejszej archidiecezji.
Od wielu już lat przyjmuje ono uchodźców, którzy z racji prześladowań na tle rasowym, religijnym czy politycznym opuścili swój kraj i dzięki Kościołowi znaleźli godne warunki do rozpoczęcia nowego etapu życia.
Aktualnie w Brazylii przebywa 6.492 uchodźców pochodzących z 80 różnych krajów. Według Krajowego Komitetu ds. Uchodźców (Conare), który jest organem tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości, liczba uchodźców w ubiegłym roku była trzy razy większa niż w 2013 r. i jedenaście razy większa niż w 2012 r. Największą grupę stanowią Syryjczycy, którzy ostatnio przekroczyli liczbę Kolumbijczyków.
Podczas spotkania z uchodźcami kard. Tempesta mówił o otwartości Kościoła przyjmującego uchodźców i ofiarującego im pomoc humanitarną, prawną i zawodową. „Tutaj, w Centrum, macie możliwość nauczenia się języka portugalskiego i poznania kultury brazylijskiej. Jednak najważniejszym jest to, abyście się czuli przyjęci i byli częścią tego miasta, które was przyjmuje z dużą serdecznością” – powiedział kard. Tempesta do uchodźców.
Cândido Feliciano Neto, dyrektor Caritas archidiecezji Rio de Janeiro, podkreślił, że instytucja ta, kierując się troską o dawanie świadectwa o Chrystusie, ma przyjmować najbardziej potrzebujących: „Przyjmujemy osobę ludzką, dziecko Boże, które cierpi. Czynimy to, aby uchodźcy czuli się dobrze wśród nas, przybliżyli nam swoją historię po to, abyśmy otrzymali dla nich od rządu brazylijskiego status uchodźcy”.
Rodrigo Ambrósio, nauczyciel języka portugalskiego pracujący w Centrum Obsługi Uchodźców jako wolontariusz, podkreśla, że różnice kulturowe najbardziej utrudniają integrację uchodźców. Dlatego też praca wolontariuszy skoncentrowana jest na wysiłku, aby uchodźcy zaakceptowali miejscową kulturę i dzięki temu nie podchodzili agresywnie do istniejących dużych różnic kulturowych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.