Ośmiu dyrygentów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski uczestniczy w warsztatach Międzynarodowej Akademii Dyrygentów, które w poniedziałek rozpoczęły się w Radomiu.
Organizatorem warsztatów jest Radomska Orkiestra Kameralna pod dyr. Macieja Żółtowskiego. Warsztaty prowadzi Jonathan Brett z Wielkiej Brytanii.
Według Agnieszka Możdżyńskiej specjalisty ds. artystycznych, promocji i reklamy Radomskiej Orkiestry Kameralnej, dla początkujących dyrygentów warsztaty są wyjątkową okazją sprawdzenia swych predyspozycji i umiejętności.
"Zawód dyrygenta wymaga nie tylko świetnej znajomości partytur utworów muzycznych, ale także umiejętności zapanowania nad muzykami za pomocą gestu" - podkreśliła Możdżyńska.
Przez najbliższe dni młodzi dyrygenci będą pracować kilka godzin dziennie m.in. nad symfonią polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz.
Efekty warsztatów dyrygenckich zaprezentują wspólnie z Radomską Orkiestrą Kameralną podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w sobotę wieczorem na placu Corazziego w Radomiu. "Będzie to na pewno niezwykłe wydarzenie; jeden koncert i jedną orkiestrę poprowadzi aż ośmiu dyrygentów" - dodała Możdżyńska.
Patronem Międzynarodowej Akademii Dyrygentów jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.