W Watykanie kłócą się o Jana Pawła II?

Poważne konflikty między hierarchami Watykanu paraliżują pontyfikat Benedykta XVI – donosi włoski tygodnik „Panorama”. Jedną z przyczyn ostrych sporów między dostojnikami jest ponoć sprawa beatyfikacji Jana Pawła II.

„Kardynałowie na ważnych stanowiskach są podzieleni w kwestiach koncepcji dialogu z Chinami, stosunków z Żydami, a także w sprawie beatyfikacji poprzedniego papieża” – twierdzi tygodnik. Wyżej wymienione sprawy to jednak tylko objawy podziałów w Watykanie -czytamy. Przyczyny są znacznie głębsze. Zdaniem autorów tekstu w „Panoramie” w rzymskiej kurii nastał właśnie czas „porachunków” z ekipą byłego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Angelo Sodano. Sam Sodano, bliski współpracownik Jana Pawła II, jest już od dwóch lat na emeryturze, ale w watykańskiej dyplomacji wciąż pracuje wielu jego ludzi. Wycięcia ekipy kardynała chcą nowi, nominowani przez Benedykta XVI hierarchowie.

Jednym z tych, których dni w Watykanie są już policzone, ma być zdaniem „Panoramy” arcybiskup Fernando Filoni, który pełni funkcję substytuta ds. ogólnych Sekretariatu Stanu. „W korytarzach watykańskich trwają zakłady, że Filoni, znacząca postać dyplomacji z czasów papieża Wojtyły, dziś numer trzy kurii papieża Ratzingera, straci jednak swoje stanowisko” – twierdzi włoski tygodnik. I choć autorzy tekstu dodają, że pozycji Filoniego broni obecny sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone, to przypominają zaraz, że próba może się okazać nieskuteczna, bo sam Bertone ma sporą i wpływową grupę przeciwników. Kieruje nią ponad osiemdziesięcioletni kardynał Achille Silvestrini, wieloletni dyplomata Stolicy Apostolskiej - czytamy.

Zdaniem gazety, mówi się też o odejściu ks. prałata Gabriela Caccia, asesora ds. ogólnych, jednego z kluczowych urzędników z czasów byłego sekretarza stanu Angelo Sodano. Mają także odejść nuncjusz do specjalnych poruczeń abp Paolo Sardi i abp Carlo Maria Vigano, delegat ds. nuncjatur.

"Wybuch porachunków nie jest przypadkowy. Pretekstem do czystek mają być błędy popełnione przy zdjęciu ekskomuniki z lefebrystów. Pracownikom kurii zarzuca się, że przez niedopatrzenia – związane zwłaszcza z negującym Holokaust bp. Richardem Williamsonem – narazili na szwank autorytet papieża. Ale Watykanem wstrząsają nie tylko konflikty między ludźmi poprzedniego i obecnego papieża. Według „Panoramy” w ostrym sporze są hierarchowie z nowego rozdania" - czytamy. Skłóceni mają być kardynał William Levada, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, i kardynał Antonio Canizares Llovera, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Obaj zostali mianowani już przez Benedykta XVI.

Fakt, że w Watykanie dochodzi do tak ostrych tarć, jest dla „Panoramy” znakiem, że purpuraci myślą już o kolejnym konklawe. I choć niedawne wyniki badań kardiologicznych świadczą, że Benedykt XVI cieszy się dobrym zdrowiem, to kardynałowie powoli myślą już o tym, kto go zastąpi - dodaje gazeta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
24°C Niedziela
noc
19°C Niedziela
rano
wiecej »