Na Zamku Królewskim ogłoszono laureatów katolickich nobli.
Za „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” główną nagrodę otrzymała Poczta Polska S.A. Odbierając statuetkę z rąk abp. Celestino Migliore, przedstawiciele firmy: Piotr Michalski, członek zarządu i Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora biura marketingu, podziękowali za uznanie. Towarzyszącą TOTUS-owi nagrodę pieniężną postanowili przeznaczyć na stypendia dla zdolnej młodzieży, fundowane przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Poczta Polska towarzyszyła pontyfikatowi św. Janowi Pawłowi II, emitując znaczki poświęcone jego osobie i ważnym wydarzeniom z jego posługi. Emisje znaczków były kontynuowane także po śmierci papieża, m.in z okazji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II (we współpracy z Pocztą Watykańską). Godny podkreślenia jest wysoki poziom artystyczny i edytorski wszystkich emisji znaczków. Poczta Polska wydaje też znaczki i albumy poświęcone dziedzictwu duchowemu Kościoła i kultywujące tradycje chrześcijańskie.
Inni nominowani w tej kategorii to: „Biblia miejsc” Wydawnictwa M i Fundacja Szlaki Papieskie.
Laureatem Totusa w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” została Helena Pyz. W jej imieniu nagrodę z rąk kard. Kazimierza Nycza odebrała Anna Sułkowska, kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, która poinformowała, że gratyfikację pieniężną związaną z TOTUS-em Helena Pyz przeznaczyła na sfinansowanie młodym z Jeevodaya wyjazdu na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży.
Helena Pyz to kobieta o ogromnym sercu, lekarka, świecka misjonarka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedyny lekarz w Centrum Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach, a dla tysięcy swych wychowanków po prostu Mami, czyli Mama. Jak mało kto rozumie stygmat trądu, bo sama od dzieciństwa naznaczona jest niepełnosprawnością w wyniku choroby Heinego-Medina. Ćwierć wieku temu pojechała leczyć do Indii trędowatych, gdyż usłyszała, że prowadzący Ośrodek polski kapłan, a zarazem lekarz jest ciężko chory i po jego śmierci kilka tysięcy trędowatych zostanie bez opieki. Chociaż osobiście nie poznała ks. Adama Wiśniewskiego, kontynuuje zainicjowane przez niego dzieło. Centrum, powstałe jako wotum Polaków za Millenium Chrztu, działa nieprzerwanie od 45 lat. W tym czasie udzielono w nim pomocy medycznej 100 tys. pacjentom, w tym 15 tys. trędowatym. Od czasu przyjazdu dr Pyz wykryto ok. 7 tys. nowych przypadków trądu. Objęto opieką także chorych na AIDS. Powstała uznana przez państwo szkoła, zapewniająca wykształcenie od przedszkola po liceum - otwierająca dzieciom z rodzin trędowatych drogę na studia, a przede wszystkim dająca im szansę na lepsze życie w społeczeństwie naznaczonym powszechnym analfabetyzmem. Obecnie w placówce wykształcenie zdobywa 1000 uczniów, z których ponad 400 mieszka w internacie na terenie Ośrodka. Wiele prowadzonych dzieł jest możliwych dzięki szeroko zakrojonej Adopcji Serca.
Pozostali nominowani w tej kategorii to: Anna Grajcarek (pielęgniarka, angażująca się od lat 80. ubiegłego wieku w ochronę praw i godności człowieka, zwłaszcza krzywdzonych dzieci; założycielka czasopisma „Ad Vocem”), s. Elżbieta Dąbrowska (od ponad 30 lat zaangażowana w pomoc samotnym, nieletnim i młodocianym matkom; do 2008 r. dyrektor Domu Samotnej Matki w Elblągu, obecnie prowadzi Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w tym mieście).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.