Niewolnictwo istnieje. Zbuduj FreeDOM

Pomogli blisko 300 pokrzywdzonym, a dla ponad 20 tysięcy osób na terenie całej Kenii przeprowadzili warsztaty uświadamiające na temat zagrożenia, jakim jest handel ludźmi. Obecnie HAART Kenya, organizacja założona w Nairobi przez Polaka, Radosława Mainowskiego, stara się o wybudowanie schroniska dla kobiet i dzieci – najczęstszych ofiar procederu.

Niewolnictwo istnieje. Zbuduj FreeDOM   Materiały prasowe #ZbudujFreeDOM Ofiarami handlu ludźmi są przede wszystkim młode kobiety i dzieci 18 października (Europejski Dzień Przeciw Handlowi Ludźmi) rusza kampania społeczna #Zbuduj FreeDOM (www.zbudujfreedom.pl), zorganizowana przez Fundację Razem dla Afryki celem wsparcia projektu organizacji HAART Kenya, założonej w 2010 r. przez Polaka, Radosława Malinowskiego, przy zaangażowaniu irlandzkiej zakonnicy, s.Mary O'Malley.

Zapewnienie bezpieczeństwa, pomoc medyczna, psychologiczna i prawna, umożliwienie zdobycia kwalifikacji zawodowych, oraz pomoc w odzyskaniu poczucia wartości i godności – temu służyć ma ośrodek który powstanie w Nairobi.

Malinowski, konsultant organizacji międzynarodowych ds. problemu, z handlem ludźmi zetknął się już wcześniej w Malawi i RPA.

– Ofiarę werbuje się poprzez fałszywą ofertę pracy, a następnie wykorzystuje. W przypadku młodych kobiet to przede wszystkim wyzysk seksualny. Proceder dotyka też mężczyzn wykorzystywanych do ciężkich prac, oraz dzieci, na których zarabia się ze sprzedaży narządów. Osoby, którym udaje się uciec, są wyniszczone psychicznie i fizycznie. Jako HAART pomogliśmy juz prawie 300 ofiarom – choć w paru drastycznych przypadkach pomoc ograniczyła się do opieki paliatywnej i pomocy rodzinie w organizacji pogrzebu ofiary.

Potrzebę wybudowania ośrodka uwidoczniła sytuacja z początku roku, kiedy dzięki staraniom organizacji HAART możliwy był powrót do Kenii 32 kobiet, zwerbowanych wcześniej, pod pozorem pracy, do Libii.

– Zostały tam wykorzystane. Po ich sprowadzeniu z powrotem do kraju musieliśmy znaleźć im schronienie. Był 24 grudnia – większość instytucji zamknięta. Znaleźliśmy schronisko, ale potraktowali to jako formę biznesu. Kobiety umieszczono w blaszanym baraku, żywiono bardzo źle, a my płaciliśmy za te warunki jak za dobry hotel - mówi Malinowski.

Schronisko HAART będzie pomagać za darmo, Jego powstanie uzależnione jest wyłącznie od wsparciu darczyńców. Kampania #Zbuduj FreeDOM  www.zbudujfreedom.pl w pierwszej fazie potrwa do końca roku 2015 r.

– Ofiary wymagają kompleksowej i zindywidualizowanej opieki. Z zasady każda ofiara po zgłoszeniu się i potwierdzeniu jej statusu wymaga testów medycznych, opieki psychologa, niekiedy pomocy prawnej. To często wymaga czasu, w trakcie którego osoba pokrzywdzona będzie pod fachową opieką w bezpiecznym miejscu

HAART Kenya to organizacja pozarządowa założona w 2010 roku w celu walki z procederem handlu ludźmi w krajach Afryki. Działania HAART to przede wszystkim bezpośrednia pomoc ofiarom oraz kampanie społeczne, szkolenie uświadamiające, eventy zwracające uwagę na skalę problemu. Do chwili obecnej organizacja uratowała prawie 300 osób, przeprowadziła setki zajęć uświadamiających docierając do ponad 20 000 mieszkańców slumsów i terenów wiejskich, zorganizowała serię spotkań dla instytucji państwowych oraz pozarządowych. Działania HAART obejmują też wsparcie w zakresie pomocy medycznej, porad psychologicznych, transportu, szkoleń, opłacenia czesnego, doradztwa prawnego itd.  HAART jest członkiem sieci COATNET i licznych programów partnerskich z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi, współpracuje z policją i organizacjami rządowymi, a także na zasadach formalnej umowy z komórkami „Justice and peace” archidiecezji Nairobi i diecezji Ngong.

Organizator kampanii – Fundacja Razem dla Afryki, została ustanowiona w lutym 2014 roku w Łodzi. Jest organizacją działającą w obrębie wsparcia projektów rozwojowych, medycznych i edukacyjnych oraz z zakresu ochrony praw człowieka. Fundacja od początku promuje działania organizacji HAART Kenya, niosącej pomoc ofiarom handlu ludźmi.

Patronat nad kampanią objął m.in. Gość Niedzielny. Artykuł o HAART w najnowszym numerze GN 42/2015: "Jak owce na rzeź"

Rozmowa z Radosławem Malinowskim, dyrektorem HAART Kenya, na następnej stronie

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Piątek
noc
18°C Piątek
rano
18°C Piątek
dzień
21°C Piątek
wieczór
wiecej »