W Tarnowie odbyło się VIII Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich z udziałem prymasa Polski i rodziców prezydenta RP Andrzeja Dudy.
- Wspólne podążanie w Kościele pod przewodnictwem pasterzy obdarzonych charyzmatem i misją jest szczególnym działaniem Ducha Świętego. Wy jesteście tego przykładem. Wy jesteście naprawdę bogactwem Kościoła. Jesteście potwierdzeniem i owocem działającego i ożywiającego Ducha Świętego - mówił abp Wojciech Polak, prymas Polski, w czasie homilii na rozpoczęcie VIII Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich 17 października w Tarnowie.
Abp Polak przypomniał także, że sprawdzianem dojrzałości i wiarygodności członków ruchów, stowarzyszeń i wspólnot kościelnych jest zdolność do służby.
- Służąc, przyczyniamy się do budowania wspólnoty Kościoła. W ten sposób też wychodzimy poza ciasne ramy naszych wspólnot, kierując się ku tym, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy i naszego wsparcia. Nie służymy więc sobie samym i nie jesteśmy dla samych siebie. Jesteśmy dla innych - mówił prymas Polski.
W czasie Mszy św. Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej dziękowała za 20 lat swojego istnienia od momentu jej reaktywowania w diecezji tarnowskiej. Prymas złożył w darze na ręce ks. Jana Bartoszka, asystenta kościelnego Akcji Katolickiej, relikwie św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski i Akcji Katolickiej.
Po Eucharystii odbyła się część wykładowa forum, którą otworzył pasterz Kościoła tarnowskiego bp Andrzej Jeż. Przywołał on dane z badań przeprowadzonych wśród katolików świeckich, które pokazują, że ok. 80 proc. ankietowanych identyfikuje się ze swoją parafią, z tego 4-5 proc. na stałe jest zaangażowanych w życie swojej wspólnoty, a ok. 30 proc. robi to okazjonalnie. - Wskaźniki te mówią, że w Kościele w Polsce ciągle mamy model oparty na działalności duchownych - ocenił bp Jeż.
Jak zauważył, przychodzi czas, aby to zmienić. - Jako duchowni nie jesteśmy w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie trzeba głosić Ewangelię. Potrzebujemy wsparcia i współpracy ze strony świeckich katolików, którzy z większą łatwością poruszają się wśród spraw doczesnych, spraw tego świata. Dlatego też ruchy i stowarzyszenia są prawdziwą siłą Kościoła - dodał tarnowski ordynariusz.
Uznanie dla znaczącego dorobku działaczy społeczno-religijnych ziemi tarnowskiej wyraził również prezydent Polski Andrzej Duda. To w jego imieniu sekretarz stanu Maciej Łopiński skierował list do uczestników forum. Odczytał go obecny w Tarnowie ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta.
Ze słowem wstępnym wystąpili ponadto ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny AK Diecezji Tarnowskiej, oraz Halina Szydełko, prezes KIAK w Polsce.
Pierwszy blok wykładów był poświęcony Akcji Katolickiej w związku z 20. rocznicą jej reaktywowania. Abp Polak mówił o św. Wojciechu, patronie AK. Po nim prelegentami byli ks. Ireneusz Stolarczyk, prof. UPJPII, Bożena Kwitowska, prezes AK Diecezji Tarnowskiej, oraz o. Adam Schultz, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów i Stowarzyszeń z Warszawy, który mówił o ich kondycji.
Drugą część wykładów poświęcono z kolei rodzinie. O niej, jako pierwszym polu ewangelizacji, mówili Małgorzata i Zbigniew Trybułowie z Kalisza. Natomiast świadectwo chrześcijańskiej postawy troski o rodzinę dali Janina i Jan Dudowie, rodzice prezydenta Polski. Są małżeństwem od 45 lat i mają trójkę dzieci - syna i dwie córki. - Nie wyróżniamy się szczególnie, jesteśmy zwyczajną wierzącą rodziną. Z wiary czerpiemy siłę i mamy zaufanie w Panu Bogu - mówili. Jak inni, przekonywali, że najważniejsze w rodzinie są modlitwa i rozmowa.
Podczas VIII Forum wystąpił także prof. Bogdan Chazan, który mówił o założeniach Poradni Zdrowego Rodzicielstwa.
Pomoc małżeństwom i rodzinom w ich rozwoju oferuje wiele ruchów i stowarzyszeń. Swoje świadectwa w tym względzie dali przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Stowarzyszenie Ojców w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny oraz Wspólnota Trudnych Małżeństw "Sychar".
Więcej na temat VIII Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich będzie można przeczytać w najbliższym numerze tarnowskiego wydania "Gościa Niedzielnego" (nr 43 na 25 października).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.