Kraje UE odwołują ambasadorów

Wszystkie kraje Unii Europejskiej, które mają swe ambasady w Tegucigalpie, podjęły w czwartek zgodną decyzję o odwołaniu swych ambasadorów ze stolicy Hondurasu i obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z tym krajem, w którym w niedzielę wojsko obaliło demokratycznie wybranego prezydenta Manuela Zelayę.

Informując o tym, szef dyplomacji hiszpańskiej Miguel Angel Moratinos oświadczył w hiszpańskim radio publicznym RNE: "Konsultowałem się z moimi europejskimi kolegami i mogę już powiedzieć, że zapadła decyzja wycofania ambasadorów europejskich z Tegucigalpy". Cztery kraje UE - Niemcy, Włochy, Francja i Hiszpania - które miały dotąd ambasadorów w stolicy Hondurasu postanowiły ich odwołać i obniżyć rangę stosunków z tym krajem. Informację Moratinosa potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Christiane Hohmann.

Już w środę kraje UE wydały swym ambasadorom w Hondurasie polecenie unikania wszelkich kontaktów z nowymi honduraskimi władzami powołanymi w wyniku wojskowego zamachu stanu.

Reakcja nowego szefa honduraskiego MSZ była natychmiastowa. Enrique Ortez Colindres oświadczył w czwartek po południu w wywiadzie dla brazylijskiego dziennika "Correio Braziliense": "Rząd Prezydenta Roberto Michelettiego nie potrzebuje międzynarodowego uznania". Ortez Colindres twierdził również, że w Hondurasie "nie było zamachu stanu", lecz jedynie usunięcie prezydenta Manuela Zelayi, który "nie podporządkował się decyzji organów konstytucyjnych".

Wobec stanowiska rządów krajów UE i krajów wchodzących w skład Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), która potwierdziła, że "uznaje za legalnego prezydenta jedynie Manuela Zelayę", rząd Michelettiego będzie miał trudności w podjęciu zapowiedzianej "inicjatywy dyplomatycznej". Zamierzał on wysłać do niektórych krajów OPA i UE zaufanych dyplomatów "w trudnej misji", jak przyznał to w środę Micheletti, wyjaśnienia przyczyn usunięcia prezydenta Zelayi.

Tymczasem honduraskie media, które podporządkowały się całkowicie nowemu rządowi, lansują w czwartek nową wersję usunięcia Zelayi z urzędu prezydenta. Minister Ortez Colindres, na którego się powołują, twierdzi, że tłum, który zebrał się w niedzielę rano wokół rezydencji prezydenta Zelayi otoczonej przez wojsko, to nie byli jego zwolennicy, lecz "tłuszcza, która zamierzała go zamordować".

Tak więc - utrzymuje Colindres - wojsko uratowało złożonego z urzędu prezydenta Zelayę "przed rozwścieczoną tłuszczą, która chciała go zabić". Zelayę postanowiono więc wywieźć z kraju, aby "chronić jego życie i życie jego małżonki". Tak brzmi nowa wersja wydarzeń przedstawiona przez ministra spraw zagranicznych w rządzie prezydenta Michelettiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
wiecej »