Reklama

Biskupi: Prześladowania to nie tylko morderstwa

Przemoc względem wyznawców Chrystusa jest faktem, jednak przybiera różne formy - zaznaczają w liście na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Reklama

Prześladowanie chrześcijan jest dzisiaj faktem - piszą biskupi w liście na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będziemy przeżywać już 8 listopada pod hasłem "Ocalmy chrześcijan w Syrii". Po raz drugi ten dzień organizują wspólnie episkopat i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku dzień ma przede wszystkim służyć zwróceniu uwagę na fatalną sytuację chrześcijan w Syrii, gdzie od 2011 roku trwa wojna domowa.

Szczególnie dotkliwe walki toczą się w okolicach Aleppo zajętym przez wojska terrorystów z Państwa Islamskiego. Los chrześcijan na tym terenie jest fatalny, a tymczasem, jak podkreśla ks. Waldemar Cisło ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Syria to teren, na którym wyznawcy Jezusa pierwszy raz zostali nazwani chrześcijanami.

Więcej na ten temat:

Zwracając uwagę na los chrześcijan w Syrii, biskupi w liście skierowanym do wiernych z okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, upomnieli się o wyznawców Chrystusa umęczonych na całym świecie.

"Los chrześcijan oraz ich obecność w Iraku, Syrii, północnych stanach Nigerii ciągle stoi pod znakiem zapytania. Na oczach całego świata fundamentaliści z „państwa islamskiego” dokonują rzezi na wyznawcach Chrystusa, przybijając ich do krzyża, zadając tortury, dokonując rytualnych egzekucji. W samym Iraku przed dwunastoma laty żyło 1 milion 450 tys. chrześcijan, dzisiaj jest ich niecałe 100 tys" - podkreślają biskupi.

Zwracają uwagę, że dziś prześladowanie może przyjmować różne formy. Nie zawsze musi się wiązać z odebraniem życia. Jak zaznaczają hierarchowie, prześladowania mogą się także objawiać jako marginalizacja, usuwanie z życia społecznego czy ośmieszanie uczniów Chrystusa.

Jak zauważyli, Według Raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w roku 2014 w 116 krajach świata dochodziło do łamania wolności religijnej, z czego w dwudziestu krajach sytuacja jest dramatyczna. I nie dzieje się to tylko w odległych krajach Trzeciego Świata czy na Bliskim Wschodzie. Takie zdarzenia mają też miejsce w Europie, u której podstaw leżą wartości chrześcijańskie.

Biskupi zwracają uwagę, że chrześcijanin wobec takiego zła i przemocy nie może zostać obojętny. Apelują o solidarność z cierpiącymi braćmi na całym świecie. W swoim cierpieniu jednoczą się oni wszakże z cierpieniem Jezusa. KEP zwraca uwagę wiernym w Polsce, by nie tylko wykazali w tym dniu solidarność i wsparli Kościół prześladowany, ale również, by sami wyrzekli się wszelkiej przemocy.

"Zło obecne w świecie może być zwyciężone jedynie przez heroiczne dobro i otwarcie na moc Boga, który nigdy nie posługuje się przemocą i agresją. Musimy zatem w naszych rodzinach i innych wspólnotach wiary kształtować postawy miłości, braterstwa, szacunku dla innych ludzi i odpowiedzialności za dobro wspólne" - napisali.

Pełny tekst listu na następnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama