Czy potrafimy dziękować za niepodległość?

W Święto Niepodległości Mszy św. w bazylice garnizonowej we Wrocławiu przewodniczył abp Józef Kupny.

- Dziś jest okazja, by Panu Bogu dziękować za dar odzyskania niepodległości - mówił na początku homilii metropolita wrocławski. Cytował też prymasa Stefana Wyszyńskiego: "Dziękujemy najlepszemu Ojcu, że wzbudził w naszym narodzie mężów wielkich, mocarzy ducha natchnionych wiarą i miłością do ojczyzny, że byli dla nas natchnieniem i nauczycielami, że podnosili ducha, krzepili nas i przygotowywali do momentu zmartwychwstania".

Nawiązując do odczytanej Ewangelii, przekonywał, że nawołuje ona do wdzięczności Bogu. Przypomniał, że tylko jeden z uzdrowionych trędowatych powrócił do Jezusa, wielbiąc Go i dziękując za uzdrowienie. Dla pozostałych dziewięciu spotkanie z Chrystusem zakończyło się w momencie prośby. - Byli tak szczęśliwi, że nie zauważyli, iż mogą dostać jeszcze więcej. Przeszli drogę od ubóstwa i całkowitego odrzucenia przez społeczność, w której żyli do nowej rzeczywistości. Inaczej postąpił Samarytanin. Jego czyn miał tak wielką wymowę, że Jezus dostrzegł w nim akt żywej wiary - zauważył.

Spotkanie Samarytanina z Jezusem zaowocowało przemianą duchową. Abp Kupny pytał też zebranych, do kogo jesteśmy podobni - czy do owych dziewięciu, czy być może do tego jednego wdzięcznego.

Pasterz archidiecezji wrocławskiej zaznaczył, że w dzisiejsze Święto Niepodległości mamy okazję podziękowania Bożej Opatrzności za dar wolności naszej ojczyzny. - Słyszałem od tych, którzy przeżyli lata okupacji, lata walki o niepodległość, a potem w dniu ogłoszenia zakończenia wojny, jak w wypełnionych do ostatniego miejsca kościołach odbywały się nabożeństwa dziękczynne i jak radośnie śpiewany hymn "Ciebie, Boże, wielbimy". Od tamtego czasu przebyliśmy długą drogę - opowiadał.

Metropolita zwrócił uwagę, że w nowoczesnej historii Polski nie było tak długiego okresu czasu wolnego od wojny. - Rodzi się zatem pytanie, czy jeszcze potrafimy być wdzięczni. Wdzięczni Bogu i tym, którzy w obronie ojczyzny na różnych frontach walczyli o wolność. Czy pamiętamy o poległych żołnierzach? Czy pamiętamy o pomordowanych w obozach śmierci? Czy panuje uczucie wdzięczności wobec żyjących jeszcze kombatantów? Czy potrafimy zdobyć się na szacunek miejsc uświęconych krwią poległych naszych rodaków? Te pytania trzeba sobie postawić - zachęcał.

Przyznał również, że tak długi czas od zakończenia II wojny światowej sprzyja procesowi zanikania pamięci historycznej. - I dlatego tak ważny jest dzień dzisiejszy, tak ważne są obchody Dnia Niepodległości Polski, tak ważna jest dzisiejsza dziękczynna Eucharystia - przekonywał. - Trędowaty z dzisiejszej Ewangelii wrócił, by podziękować za dar uzdrowienia i dodatkowo otrzymał od Jezusa dar przyjaźni. Nasz udział w dziękczynnej Mszy św. jest podziękowaniem Bogu za dar niepodległości, ale i okazją do tego, by otworzyć się na jeszcze większy dar - dar Eucharystii, która daje życie w Chrystusie Jezusie.

- Człowiek wierzący z Eucharystii czerpie siły do tego, by służyć sprawie wolności, bronić niepodległości, przebaczać i budować pokój. Z Eucharystii czerpie siły do walki ze złem, które jest zagrożeniem dla wolności. Niech udział w tej świętej liturgii da nam wszystkim moc do życia w wolności dzieci Bożych, do życia w przyjaźni i pokoju. Niech nam pomoże służyć w sprawie jedności między rodakami i pokoju między narodami - zakończył.

W Eucharystii wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych - marszałek i wicemarszałek województwa, wojewódzkich - wojewoda i wicewojewoda, miejskich - wiceprezydent miasta oraz wojskowych Garnizonu Wrocław.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Sobota
wieczór
23°C Niedziela
noc
19°C Niedziela
rano
19°C Niedziela
dzień
wiecej »