Ingres biskupa sandomierskiego

Problemy rodzin wielodzietnych i wzrastające bezrobocie w regionie – to główne, zdaniem abp Sławoja Leszka Głódzia, wyzwania przed jakimi staje nowy biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W sandomierskiej bazylice katedralnej trwa uroczysta liturgia, podczas której ks. Nitkiewicz przyjął z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce sakrę biskupią.

W homilii abp Głódz podkreślał, że nasz czas potrzebuje ewangelicznego radykalizmu. Mówił o świadectwie, jakie powinien nieść wiernym diecezji sandomierskiej jej nowy biskup. Wspomniał zwłaszcza o problemach z jakimi borykają się dziś rodziny wielodzietne i zachęcał nowego biskupa, by rodzinom tym niósł ducha nadziei i odwagi. Podkreślił, że szczególnego wsparcia wymagają rodziny, które cierpią w związku ze zwolnieniami z pracy w różnych zakładach regionu, zwłaszcza w Stalowej Woli. Metropolita gdański zachęcił też nowego ordynariusza i kapłanów diecezji do ofiarnej, wzajemnej współpracy.

Nawiązując do biskupiego zawołania umieszczonego w herbie bp. Nitkiewicza - „Miłosierdzie Pana wyśpiewam” – abp Głódź prosił nowego ordynariusza sandomierskiego, by przypominał w swojej posłudze orędzie św. siostry Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia, oraz, by miłosierdziem tym kierował się jako biskup. Przypomniał także, że to właśnie ks. prałat Nitkiewicz był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki – spowiednika s. Faustyny.

Abp Głódź skrytykował ostro, podejmowane przy pracach nad ustawą medialną, próby wykreślenia zapisu o wspieraniu wartości chrześcijańskich przez media publiczne. „W porę nadszedł czas opamiętania” – ocenił metropolita gdański fakt, iż ostatecznie zachowano wspomniany zapis.

Podczas uroczystej liturgii ks. prałat Krzysztof Nitkiewicz przyjął sakrę biskupią z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

48-letni ks. prałat Krzysztof Nitkiewicz, mianowany przez Benedykta XVI biskupem sandomierskim zastępuje na tym stanowisku abp. Andrzeja Dzięgę, który 21 lutego został mianowany metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Administratorem diecezji był dotychczas bp Edward Frankowski.

Ks. Krzysztof Nitkiewicz urodził się 17 lipca 1960 r. w Białymstoku. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1985 r. Przez rok był wikariuszem w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

W latach 1986-1991 studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora. W roku akademickim 1991/1992 był wykładowcą prawa kanonicznego w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Następnie, w 1992 roku podjął pracę w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. W roku 2002 został podsekretarzem tej dykasterii. Do czasu nominacji biskupiej pełnił funkcję podsekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »