Trwajmy mocni w wierze

Na scenie Katolickiego Domu Kultury w Sandomierzu zagrał zespół Testimonium, zaś Zespół Pieśni i Tańca Racławice zaprezentował program artystyczny związany z hasłem festiwalu.

W Sandomierzu w bazylice katedralnej Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza zainaugurowano 19. edycję Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia 2015-2016". Ideą festiwalu jest promocja wartości chrześcijańskich pośród młodzieży poprzez sztukę i kulturę. Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem: „Trwajmy mocni w wierze”.

Podczas homilii biskup K. Nitkiewicz nawiązał do przypadającego święta Matki Bożej Miłosierdzia, wspomniał swojego poprzednika, bp. Stefana Aleksandra Zwierowicza, który przed ponad stu laty umieścił obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w sandomierskiej katedrze. - Głosząc kazania, patrzył na Maryję, jak - używając słów nieznanego poety - „przyciska rękoma drżącymi serce, które rwie się ku nędzom tej ziemi” i wzruszał się do łez. Płakał nie tyle z tęsknoty za Wilnem, z którego został usunięty rozkazem cara, ale ujęty bez reszty postawą Maryi, wypraszającej Boże Miłosierdzie dla grzeszników winnych przecież śmierci jej jedynego Syna - mówił biskup.

Ordynariusz mówił także o potrzebie obecności Maryi w życiu każdego chrześcijanina. - Potrzebujemy Jej, aby otwierała nasze serca na Boże Miłosierdzie. Poważnym problemem jest bowiem dzisiaj brak poczucia grzechu i winy, w związku z czym człowiek nie dostrzega konieczności pojednania się z Bogiem i otrzymania Jego przebaczenia. Potrzebujemy również Matki Miłosierdzia, aby pomagała nam otwierać serca na innych, przebaczać doznane krzywdy i prosić o wybaczenie, śpieszyć z pomocą wszystkim potrzebującym i w ten sposób budować jedność, przywracać sprawiedliwość. Należy wypełnić życie miłością miłosierną. Ta miłość jest najlepszym lekarstwem na niechęci i urazy, które na pozór wydają się być czymś nieistotnym. Tymczasem prowadzą do podziałów, poczucia odrzucenia, zaślepienia złem, którego kulminacją są straszliwe zbrodnie, jak piątkowy zamach terrorystyczny w Paryżu. I przeciwnie. Mała iskierka dobra jest w stanie rozpalić w człowieku potężny ogień miłości - podkreślał. - Festiwal "Eutrapelia" daje ku temu wiele okazji. Bo przecież kultura chrześcijańska jest kulturą miłości - podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Po Eucharystii dalsza część inauguracji odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie zespół „Racławice” zaprezentował program artystyczny. Po nim młodzi mogli wysłuchać koncertu połączonego z osobistym świadectwem w wykonaniu zespołu Testimonium.

- Mam nadzieję, że w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, młodzież mocno zaangażuje się w nasz festiwal, podejmując się przełożenia hasła festiwalu w konkretne programy artystyczne. Mamy nadzieję, że właśnie to hasło realizowane w różnych formach artystycznych pomoże młodym pokazać, jaka jest ich wiara, w co i dlaczego wierzą oraz co im ta wiara daje i do czego mobilizuje i zachęca – poinformowała Alicja Szewczyk, koordynator festiwalu.

Organizatorami "Eutrapelii" są KDK "Arka" oraz Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego i Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Kolejne części festiwalu będą przebiegać w poszczególnych szkołach, gdzie młodzież zaprezentuje przygotowane formy artystyczne. - Cieszymy się, że festiwal zakorzenił się w diecezji sandomierskiej, że młodzi z roku na rok angażują się w festiwal, prezentując swoje talenty, prowadzeni i mobilizowani przez sowich wychowawców i dyrektorów placówek. Dzięki temu wspólnie tworzymy to piękne dzieło - dodała Alicja Szewczyk.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
11°C Niedziela
dzień
wiecej »