W miejscowościach całego kraju tysiące dzieci wypoczywają na koloniach i różnego typu obozach organizowanych przez Caritas Polska.
Dla tych, którzy nie mogą wyjechać na kolonie Caritas diecezjalne przygotowały akcję „Lato w mieście, lato na wsi”. Tam gdzie funkcjonują placówki wsparcia dziennego Caritas takie jak np. świetlice socjoterapeutyczne, środowiskowe, kluby młodzieżowe przygotowane zostały ciekawe zajęcia dla dzieci. Najmłodsi będą mogli skorzystać z kursów tańca, zajęć plastycznych, muzycznych, z wycieczek do ciekawych miejsc, z wyjść do kina czy na basen.
Dzięki Caritas dzieci wyjeżdżają także na kolonie za granicę. Np. na turnusie wakacyjnym w bułgarskich Złotych Piaskach wypoczywała 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży z diecezji kieleckiej. Wypoczynek zorganizowano we współpracy z jednym z biur turystycznych.
Dwudziestu stypendystów programu „Skrzydła” z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wypoczywać będzie w lipcu w Novym Mescie w Czechach. Organizacja letniej kolonii dla młodzieży z ubogich rodzin jest możliwa dzięki współpracy Caritas Diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej z przedstawicielami jednej z sieci hipermarketów w Zielonej Górze i Głogowie.
„Skrzydła” to program długoterminowej pomocy uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej wymagają pomocy w formie dożywiania, zakupu wyprawek szkolnych, dofinansowania do wycieczek. Zadaniem programu stypendialnego jest wyrównywanie szans dzieci z rodzin najuboższych oraz motywowanie do rozwoju. Stypendyści „Skrzydeł” otrzymują stypendium przez 10 miesięcy.
Ponad 700 dzieci i młodzieży odpoczywać będzie tego lata na turnusach kolonijnych organizowanych przez Caritas łódzką. Akcja wakacyjna odbywa się pod hasłem "Od chaosu do Kosmosu".
Przygotowania do organizacji kolonii rozpoczęły się już jesienią ubiegłego roku. Było to konieczne, ponieważ Caritas gości w swoim ośrodku w Drzewocinach grupy dzieci z Białorusi i Litwy. "Wypoczywające na naszych koloniach dzieci ze Wschodu będą mogły bliżej poznać kraj swoich przodków oraz przedstawić polskim rówieśnikom państwa, z których pochodzą" - mówią organizatorzy.
Podczas kolonii odbywać się będą m.in. zajęcia plastyczne, muzyczne, techniczne, sportowe, konkursy i wycieczki. "Tak wiele metod aktywizujących wyzwala pozytywne emocje, łączy naukę i wypoczynek" - zauważa T. Kopytowski.
Uczestnikami kolonii opiekuje się wykwalifikowana kadra wychowawcza i medyczna: nauczyciele, studenci, klerycy, siostry zakonne, lekarze, pielęgniarki, ratownicy WOPR, wolontariusze.
Wypoczynek letni dofinansowany jest ze środków Senatu RP, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi i Kuratorium Oświaty w Łodzi. Pozostałe środki pochodzą ze zbiórek zorganizowanych przez Caritas w łódzkich marketach sieci Carrefour, funduszy pozyskanych w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i 1% podatku.
Ponad półtora tysiąca dzieci i młodzieży wyjedzie na wakacje dzięki pomocy Caritas diecezji tarnowskiej. Atrakcyjnie będzie mogło spędzić wakacje także 240 dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy. O pomoc w organizacji wypoczynku zwrócili się do Caritas tarnowscy księża pracujący w tym kraju. 170 dzieci skorzysta z półkolonii na Ukrainie, natomiast prawie 70 osób przyjedzie do Polski na wakacje.
Na organizację letniego wypoczynku tarnowska Caritas przeznaczyła ponad 124 tys. zł.
Caritas archidiecezji częstochowskiej przygotowała kolonie dla blisko 300 dzieci. Część wypoczywać będzie w ośrodkach w Międzywodziu i Poniku k. Janowa, pozostali objęci zostali akcją „Lato w mieście”, której miejscem jest Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II. Funkcjonować będą również świetlice Caritas, gdzie zaplanowano zajęcia plastyczne, sportowe, ogólnorozwojowe, komputerowe oraz zajęcia o charakterze profilaktycznym.
Już prawie 140 dzieci z ubogich rodzin wzięło udział w akcji „Wolontariusze dzieciom na wakacje”, organizowanej przez Caritas Diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej. Organizowane są m.in. wyprawy ekologiczne, zajęcia z tańca współczesnego, warsztaty wspinaczki na ściance skałkowej, kursy capoeiry - brazylijskiej sztuki walki z elementami tańca, warsztaty artystyczne oraz zajęcia sportowe i kulinarne. Uczestniczą w nich dzieci z ubogich rodzin, zgłoszone przez Parafialne Zespoły Caritas.
W ub. roku z kolonii Caritas skorzystało prawie 100 tys. dzieci i młodzieży z ubogich rodzin, a koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 21 mln zł. Na kolonie do Polski przyjeżdżają też dzieci zza naszych wschodnich granic.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.