Tysiące dzieci na koloniach Caritas

W miejscowościach całego kraju tysiące dzieci wypoczywają na koloniach i różnego typu obozach organizowanych przez Caritas Polska.

Dla tysięcy polskich dzieci wywodzących się z uboższych rodzin, inicjatywa Caritas to jedyna szansa na ciekawy i atrakcyjny wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Kolonie organizowane są bowiem w najpiękniejszych zakątkach kraju: w Tatrach, Beskidach, Karkonoszach, Sudetach, Mazurach, nad Bałtykiem czy wśród jezior.

Niecałe 50 tys. dzieci wyjechało bezpośrednio na turnusy organizowane przez biura diecezjalnych Caritas w Polsce. Prawie drugie tyle skorzystało z wyjazdów organizowanych przez Parafialne Zespoły Caritas i inne organizacje parafialne.

W Wakacyjnej Akcji Caritas uczestniczą także polskie dzieci ze Wschodu, głownie z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Łotwy i Mołdawii, łącznie ponad 4,5 tys. najmłodszych.

Caritas zapowiada, że w tym roku liczba dzieci, które skorzystają z oferty kolonijnej, będzie niestety, mniejsza.

Fundusze na kolonie letnie Caritas pozyskuje z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (ok. 60 proc. wpływów z WDPD przeznacza się na wyjazdy), z dotacji ministerialnych, samorządowych, od darczyńców prywatnych i instytucjonalnych. W ub. roku koszt Wakacyjnej Akcji Caritas wyniósł prawie 21 mln zł.

Nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwa wykwalifikowana kadra - prawie 10 tys. wolontariuszy, m.in. pedagogów, psychologów, pielęgniarek, lekarzy, animatorów muzycznych, sportowych i innych zajęć ogólnorozwojowych.

Kolonie z Caritas to także czas praktyk dla studentów kierunków społecznych. To nie tylko beztroski odpoczynek pod okiem dorosłych, to także mądre korzystanie z lata bez telewizora, komputera, i innych „zjadaczy” czasu.

W czasie wyjazdów dzieci uczą się jak budować pozytywne relacje, nawiązują nowe znajomości, a czasem przyjaźni. Uczą się też jak pokojowo rozwiązywać konflikty, współpracować w grupie.

Koszt pobytu jednego dziecka na koloni to wydatek od 700 do 900 zł, w zależności od miejsca pobytu. W cenę wyjazdu wliczone są przejazdy, wyżywienie, noclegi, atrakcje kolonijne np. rejs statkiem.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jednym z elementów programu Caritas skierowanego do dzieci i młodzieży w Polsce. Akcja stanowi też kontynuację pracy śródrocznej w świetlicach środowiskowych, socjoterapeutycznych, klubach młodzieżowych i innych placówkach wsparcia dziennego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »