„Na przemoc i nienawiść w otaczającym nas świecie trzeba odpowiadać zdecydowanie i odważnie” – napisał przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych.
W swoim oświadczeniu abp Joseph Kurtz nawiązał do atmosfery Adwentu i Bożego Narodzenia, a jednocześnie do niedawnej strzelaniny, do której doszło 2 grudnia 2015 roku w ośrodku pomocy niepełnosprawnym w San Bernardino w stanie Kalifornia. W wyniku ataku dwojga zamieszkałych w USA islamistów zginęło tam kilkanaście osób, a ponad dwadzieścia odniosło rany. „Jesteśmy powołani, aby być zwiastunami nadziei i proroczymi głosami sprzeciwu wobec bezsensownej przemocy, której nigdy nie można usprawiedliwiać powoływaniem się na imię Boga” – stwierdził przewodniczący episkopatu USA.
„Gdy widzimy, jak odbiera się życie niewinnym ludziom, i zastanawiamy się, czy przemoc nie dosięgnie także naszych rodzin, słusznie porusza to nasze najgłębszy instynkt samoobrony – czytamy w oświadczeniu abp. Kurtza. – Musimy się oprzeć nienawiści i podejrzliwości, które prowadzą do dyskryminacji. Przeciwnie, nasze zrodzone z miłości uczucia pobudzające do troski i ochrony mamy skierować ku gorącemu świadectwu o godności każdego człowieka. Prawa o migracji winny być humanitarne i zapewniać nam bezpieczeństwo, ale nigdy nie mogą godzić w specyficzne kategorie ludzi ze względu na ich przynależność religijną” – dodał przewodniczący amerykańskiej konferencji episkopatu. W jej imieniu opowiedział się też za odpowiedzialnym uregulowaniem w Stanach Zjednoczonych prawodawstwa dotyczącego posiadania broni palnej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.