Kościół katolicki pragnie pomóc ubogim i dyskryminowanym grupom ludności w dochodzeniu przez nie należnych im praw. Z myślą o nich Caritas Internationalis, zakon franciszkanów i katolicka organizacja ATD Czwarty Świat przedstawiły 17 grudnia w Watykanie wspólny poradnik „Praca na rzecz praw człowieka dla ludzi żyjących w skrajnej biedzie: podręcznik stosowania wytycznych zasad ONZ w sprawie skrajnego ubóstwa i praw człowieka”.
Przewodnik ten jest adresowany przede wszystkim do pracowników socjalnych, obrońców praw człowieka, polityków, urzędników, nauczycieli i tych wszystkich, którzy są odpowiedzialni za pracę z najbiedniejszymi.
„Mamy nadzieję, że wytyczne te przyczynią się do poszanowania pełnych, wrodzonych praw i godności każdego człowieka” – powiedział podczas prezentacji o. Michael Perry, minister generalny zakonu franciszkanów. A sekretarz generalny Caritas Internationalis Michel Roy określił tę publikację jako „usystematyzowane, bardzo konkretne narzędzie” w walce ze skrajnym ubóstwem.
Obecny na prezentacji biskup diecezji Óbidos na północy Brazylii, w samym sercu Amazonii, franciszkanin Bernardo Johannes Bahlmann podał garść wiadomości o swej diecezji, w której na powierzchni ok. 182 tys. km kwadratowych mieszka niespełna 300 tys. ludzi, a cały ten obszar jest oddalony setki kilometrów od większych skupisk ludzkich.
Hierarcha z wielkim niepokojem mówił o nieustannym rabunkowym wycinaniu lasów tropikalnych w jego diecezji i o nielegalnym sprzedawaniu pozyskiwanego w ten sposób drewna do Europy i Ameryki Północnej. Wspomniał też o tym, jak miejscowi mieszkańcy starają się w sposób pokojowy sprzeciwiać obcym interesom gospodarczym i zorganizowanej przestępczości.
Msza św. w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.