Już za 7 miesięcy Kraków młodzi z całego świata przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży.
Na finalnych uroczystościach w Krakowie spodziewanych jest 2 - 2, 5 mln. pielgrzymów. Ok. 300 tysięcy z nich spędzi wcześniej tydzień w polskich diecezjach - od 20 do 25 lipca. Każda polska rodzina ma szansę ich gościć, wystarczy zgłosić się do własnej parafii.
Dni w Diecezjach służą między innymi poznawaniu historii, kultury oraz codziennego życia wspólnoty Kościoła lokalnego. Jest to bezcenny czas wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń, zawierania cennych przyjaźni.
Pielgrzymi zamieszkają u rodzin, które zapewnią gościom nocleg, wyżywienie i transport na miejsca spotkań. Zorganizują im też czas wolny, przeznaczony na integrację. Czego potrzebuje pielgrzym? Około 3-4 metrów kwadratowych podłogi, dostępu do łazienki oraz gościnności ze strony właścicieli mieszkania. Jako gospodarze nie musimy zapewniać swoim gościom łóżka i pościeli – będą mieć ze sobą karimatę i śpiwory.
Brak znajomości języka obcego także nie powinien stanowić przeszkody w zaproszeniu młodych do swojego domu. Dla pielgrzymów oraz gospodarzy - w wielu diecezjach będą opracowane specjalne słowniczki, a w Krakowie specjalna aplikacja, które ułatwią komunikację. Zapewnienie posiłków nie jest koniecznością, lecz przygotowanie śniadania z pewnością będzie miłym gestem.
Otwierając swoje domy podczas ŚDM będziemy mogli przyjrzeć się wierze młodych ze świata i poznać ich codzienność. Przyjeżdżający do Polski pielgrzymi również spodziewają się wymiany doświadczeń.
– Jako duszpasterze chcielibyśmy pokazać młodym jak żyje na co dzień rodzina w Polsce, rodzina wierzących ludzi. Więc oczekujemy szczególnie na przyjęcie naszej młodzieży w rodzinach – tłumaczy Elena Timokhina z Surgutu (zachodnia Syberia), obecna na Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM.
Aby przyjąć pielgrzymów, stając się współgospodarzem Światowych Dni Młodzieży, należy wypełnić i złożyć deklarację w swojej parafii. Formularz znajdziesz na stronie internetowej lub w parafii, będzie także rozprowadzany podczas wizyty duszpasterskiej - kolędy. Parafialne Komitetu Organizacyjne ŚDM zapewnią pielgrzymom m.in. transport, ubezpieczenie, organizację czasu wolnego oraz pomoc w tłumaczeniach.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.