Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej wystosowało specjalny komunikat dotyczący sytuacji rodzin imigranckich przebywających na terenie Państwa Watykańskiego.
Zostały one sprowadzone niezwłocznie po wystosowanym przez Papieża 6 września ub. r. apelu o to, by każda parafia, począwszy od diecezji rzymskiej, przyjęła jedną rodzinę uchodźców.
Komunikat informuje, że watykańska parafia św. Anny zorganizowała miejsce dla rodziny z Syrii: rodziców z dwójką dzieci. Natomiast parafia Bazyliki św. Piotra wynajęła duży apartament dla rodziny z Erytrei: matki z pięciorgiem dzieci. Trójka z nich jest już w Rzymie, natomiast dwójka znajduje się jeszcze nadal w obozie dla uchodźców w Etiopii. Wspólnota św. Idziego podjęła już stosowne kroki, by zostały one jak najszybciej sprowadzone do Włoch. Ma się to stać w ciągu kilku tygodni, prawdopodobnie do końca stycznia.
Najmłodsze dziecko, mające zaledwie parę miesięcy, urodziło się w Norwegii, gdzie erytrejska rodzina dotarła na kontynent europejski. Stamtąd, na mocy konwencji dublińskiej, wszyscy zostali wysłani do Włoch. Wraz z nimi, w tym samym apartamencie, zamieszkała również ich młoda przyjaciółka z dzieckiem. Watykańskie parafie w opiece nad uchodźcami wspomaga Biuro Dobroczynności Apostolskiej z jałmużnikiem papieskim abp. Konradem Krajewskim oraz Wspólnota św. Idziego.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.