Reklama

Badania profilaktyczne dla kobiet

Rusza akcja wysyłania imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne. Już wkrótce kobiety ponownie otrzymają zaproszenia na cytologię i mammografię.

Reklama

Tym razem akcja prowadzona jest nie przez NFZ, ale wojewódzkie ośrodki koordynujące programy profilaktyczne. Organizatorzy liczą, że przebiegać będzie sprawniej i skuteczniej, a na badania zgłosi się więcej kobiet.

"Zaproszenia wysyłane będą mniejszymi transzami, płynnie, będzie to uzgodnione z ośrodkami, które mają wykonywać badania. Same będą określać, ile kobiet można do nich skierować" - powiedział PAP kierownik wojewódzkiego ośrodka koordynującego populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy dr Piotr Bobkiewicz.

Jak dodał, dotychczas zdarzało się, że Narodowy Fundusz Zdrowia wysyłał zaproszenia dwa razy w roku, ale do kilku milionów kobiet na raz. Niektóre przychodnie nie były przygotowane na tak dużą liczbę chętnych na badania profilaktyczne. Powodowało to kolejki, zwłaszcza gdy zaproszenia przychodziły w czasie sezonu urlopowego.

"To zniechęcało kobiety do wykonywania badań. Trzeba pamiętać, że jeśli kobieta czuje się zdrowo, trudno ją namówić na badanie. Gdy już się na to zdecyduje, od decyzji do badania powinno upłynąć jak najmniej czasu, żeby możliwość zmiany decyzji była jak najmniejsza. Nie można w takiej sytuacji wyznaczać terminu badania za kilka tygodni" - przekonywał dr Bobkiewicz.

Ośrodki koordynujące będą monitorować, jak wykonywany jest program, ile pacjentek trafia do danego ośrodka, ile wykonywanych jest badań etc.

Na zaproszeniu podany będzie adres konkretnej przychodni, jednak nie oznacza to, że pacjentka musi wykonać badanie właśnie tam. "Wybierane są placówki najbliżej miejsca zamieszkania pacjentki. Jeśli jednak przychodnia nie będzie jej pasować, może wybrać inną z listy adresów zamieszczonych na stronach internetowych NFZ" - podkreślił dr Bobkiewicz.

Organizatorem wysyłki zaproszeń jest Ministerstwo Zdrowia, wykonawcą - wojewódzkie w ośrodki koordynujące w całym kraju. Jak wyjaśnił dr Bobkiewicz, dotychczas zaproszenia wysyłał NFZ, m.in. dlatego, że dysponował danymi kobiet, które należy objąć badaniami.

W niektórych województwach, m.in. na Mazowszu, zaproszenia już są wysyłane, kobiety mogą spodziewać się ich na przełomie lipca i sierpnia. Zaproszenia wysyłane będą etapami, w każdym tygodniu. Do końca września powinny dołączyć inne województwa i zaproszenia na bezpłatne badania dotrą do kobiet w całej Polsce. W pierwszej kolejności zaproszenia na cytologię i mammografię wysyłane będą do tych kobiet, które ich do tej pory nie otrzymały, albo dostały dawniej niż przed dwoma laty. Po wyczerpaniu tej puli zaproszenia adresowane będą do kobiet, które już raz je dostały, ale nie zgłosiły się na badania.

Z danych NFZ wynika, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 r. NFZ wysłał ponad 2,7 mln zaproszeń na badania wykrywające raka piersi (mammografia) oraz ponad 6 mln na badania dotyczące raka szyjki macicy (cytologia). Na pierwsze z tych badań zgłosiło się tylko 23,5 proc. zaproszonych, a na drugie - jedynie 7,5 proc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
7°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama