W Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem miniprzychodnia wyrosła w centrum handlowym.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Polskie Amazonki Ruch Społeczny zorganizował w Złotych Tarasach przy ul. Złotej 59 akcję, mająca na celu uświadomienie, jak ważne są w profilaktyce nowotworowej regularne badania, zdrowa dieta i ruch. W godz. 14-20 pod hasłem: „Zabłyśnij Zdrowiem w Dzień Walki z Rakiem" specjaliści radzą, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Dla kobiet zorganizowano naukę samobadania piersi. Można bezpłatnie zrobić badania profilaktyczne USG piersi, tarczycy, skonsultować się z lekarzem onkologiem i dermatologiem (a także poddać się badaniu dermoskopem pod kątem zmian skórnych). W ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie można wykonać morfologię krwi oraz test na obecność wirusa HCV.
Najdłuższe kolejki ustawiły się do badań profilaktycznych i konsultacji specjalistów. Już po dwudziestu minutach zapisów zabrakło miejsc na liście na USG tarczycy.
- To pokazuje, że świadomość konieczności badań, wśród Polaków jest wysoka, ale często nie mają możliwości ich bezpłatnego wykonania - mówi Elżbieta Kozik, prezes Polskich Amazonek. - Lekarze bagatelizują prośby o badania profilaktyczne, kierują pacjentów na nie dopiero wtedy, gdy zaczyna się dziać coś złego. A wtedy może już być za późno. Ciągłe mówienie o konieczności badań bez praktycznych możliwości ich zrobienia jest bezsensowne. My mówimy: "Dość gadania, zrób badania". Bo one mogą ci uratować życie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że gwałtownie zwiększa się zachorowalność na nowotwory. W 2014 r. po raz pierwszy chorobę tę wyryto u 14 mln osób na świecie, czyli o ponad 4 mln więcej niż w 2000 r., gdy po raz pierwszy wykryto 10 mln zachorowań. W 2020 r. liczba nowych przypadków nowotworów rocznie może się zwiększyć do 17 mln, w 2025 - do 19 mln, w 2030 - do 22 mln, a w 2035 - aż do 24 mln - prognozuje World Cancer Report.
Liczba zachorowań na choroby nowotworowe zwiększa się również w Polsce. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 r. ponad 140 tys. zachorowań. Według dr Joanny Didkowskiej z Centrum Onkologii w Warszawie, w 2025 r. nowotwory prawdopodobnie zostaną wykryte u około 180 tys. Polaków.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.