Eksperci UE: Bułgaria może wpaść w rosyjską strefę wpływów

Bułgaria może rozluźnić więzi z Unią Europejską i wpaść w rosyjską strefę wpływów, jeśli rząd nie zacznie walczyć z przestępczością i korupcją - to wnioski raportu sporządzonego przez unijnych ekspertów, do którego w poniedziałek dotarła agencja Reutera.

Autorzy dokumentu - doświadczeni unijni politycy, z byłym premierem Francji Dominikiem de Villepinem na czele - wzywają czarnomorski kraj do wzmożonej walki z przestępczością zorganizowaną i łapówkarstwem, szczególnie wśród urzędników państwowych, oraz do wzmocnienia kontroli nad dotacjami z Unii Europejskiej.

W zeszłym roku z powodu korupcji w Bułgarii Komisja Europejska zawiesiła 500 milionów euro unijnych dotacji dla tego kraju, jednego z najmłodszych członków wspólnoty. Od tamtej pory odmrożono 115 milionów euro funduszy pomocowych.

Raport został zamówiony przez poprzedni rząd Bułgarii, złożony z socjalistów, którzy przegrali w lipcu wybory parlamentarne z centroprawicową partią GERB. Określał on rozszerzenie UE o Rumunię i Bułgarię w 2007 roku jako najtrudniejsze w historii wspólnoty. Oba kraje ze wschodnich Bałkanów są najbiedniejsze spośród 27 członków organizacji.

Jeśli trudności nie zostaną przezwyciężone, Bułgaria może dryfować w stronę populizmu, który osłabi instytucje państwowe i pchnie kraj w rosyjską strefę wpływów - ostrzeżono w dokumencie.

"Wysiłki na rzecz utworzenia mocniejszego, nowoczesnego i skuteczniejszego aparatu państwowego mogą osłabnąć, wraz z zaufaniem obywateli do państwa. (...) Wreszcie może dojść do zerwania więzi Bułgarii z Unią Europejską, co spowoduje zwrócenie się kraju w stronę rosyjskich interesów gospodarczych i politycznych" - napisali eksperci.

Bułgaria utrzymuje silne związki z Rosją, głównie w sektorze energetycznym.

W środę Komisja Europejska przedstawi raport o stanie walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną oraz innymi problemami w Bułgarii i Rumunii. Ma on na celu skłonienie obu krajów do przeprowadzenia niezbędnych reform.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na źródło zbliżone do KE, wobec krajów bałkańskich nie będą zastosowane żadne sankcje, ale ponownie zostaną one skrytykowane za niewystarczające działania w wymienionych dziedzinach. Raport zaleci także monitorowanie sytuacji w Bułgarii i Rumunii po 2009 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »