Reklama

"Pójdzie wiara gromadą..."

Kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, prawdziwy czołg na ulicach miasta, patriotyczne pieśni, kombatanci i uczniowie szkół. Po raz drugi w Gdańsku odbędzie się Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Reklama

W najbliższą niedzielę, poprzedzającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ulicami Gdańska przejdzie po raz drugi Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Inspiracją dla jej organizacji były słowa "Ziutka" Szczepańskiego z batalionu "Parasol": "A gdy miną już dni walki, szturmów i krwi, bratni legion gdy z Anglii powróci, pójdzie wiara gromadą Alejami z paradą i tę piosnkę szturmową zanuci".

- Ówcześni żołnierze w latach 1944-1945 marzyli o takiej defiladzie - tłumaczy Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM, współorganizator defilady. - My symbolicznie ten plan realizujemy. W krajowej defiladzie niezłomnych szczególne miejsce zajmują żołnierze wyklęci - tak często nazywa się dziś tzw. drugą partyzantkę niepodległościową, która po zakończeniu wojny z Niemcami kontynuowała walkę z okupantem sowieckim. Walka ta trwała od 1944 aż do roku 1963.

Defilada rozpocznie się w samo południe, bezpośrednio po Mszy św. o 11.00 w bazylice pw. św. Brygidy. W pochodzie weźmie w niej udział kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, prezentujących m.in. II Korpus Polski gen. W. Andersa, I Dywizję Pancerną gen. W. Maczka, I Samodzielną Brygadę Spadochronową gen. S. Sosabowskiego, 3. Wileńską Brygadę AK kpt. "Szczerbca", Armię Krajową - Zgrupowanie "Radosław", "Wolność i Niepodległość" - oddział mjr. "Zapory", 5. Wileńską Brygadę AK mjr. "Łupaszki", Narodowe Siły Zbrojne - Brygadę Świętokrzyską, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - XVI Okręg NZW i inne. Oddziałom towarzyszyć będzie czołg wraz z rekonstruktorami powstańców warszawskich.

Na czele tych formacji na białym koniu będzie jechał gen. Władysław Anders. Defilada, przy akompaniamencie orkiestry, przejdzie ulicami: Katarzynki, Podmłyńską, Pańską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką i Długą. W Defiladzie Niezłomnych uczestniczyć będą także kombatanci, młodzież szkolna, gimnazjalna i licealna oraz kibice Lechii Gdańsk ze Stowarzyszenia "Lwy Północy" wraz z fanami kilkunastu drużyn piłkarskich z całej Polski.

"Pójdzie wiara gromadą..."   Jan Hlebowicz /Foto Gość Czołg zdobyty przez batalion "Zośka" w powstaniu warszawskim przejedzie ulicami Gdańska Około godz. 12.30 oddziały przedefilują przed Ratuszem Głównego Miasta i znajdującą się na jego przedprożach symboliczną trybuną, oddając hołd zgromadzonym na niej kombatantom Armii Krajowej. Następnie grupy rekonstruktorów ustawią się na Długim Targu, gdzie obędzie się inscenizacja "Uroczyste meldunki formacji niezłomnych składane generałowi Władysławowi Andersowi".

Defilada zakończy się premierowym koncertem zespołu Wilczy Ślad - "Piosenki Niezłomnych" z udziałem rodziny Pospieszalskich. Nie zabraknie też wspólnego śpiewu piosenek patriotycznych. Chór wykona pieśni 5. Brygady Wileńskiej "My to Kresowiacy" oraz "Wiernie iść" (słowa tych pieśni dostępne są na stronie: www.sumgdansk.pl). Organizatorzy zachęcają do wspólnego śpiewania.

Rekonstruktorzy, którzy przyjadą z całej Polski, otrzymają na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania w Gdańsku okolicznościowe świece. Kilkaset sztuk przeznaczone zostanie również dla przybyłych na defiladę gdańszczan. - Świece te można zapalić w domu, wspominając 1 marca żołnierzy niezłomnych, można postawić przy tablicy pamiątkowej czy pomniku lub zabrać na apel poległych - wyjaśnia A. Hlebowicz.

W sobotę poprzedzającą Defiladę Niezłomnych o 17.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym Stowarzyszenie SUM proponuje pokaz łotewskiego filmu fabularnego "Samotnik" w reżyserii Normundsa Pucisa. Obraz jest oparty na autentycznych wydarzeniach, poświęcony działalności księdza katolickiego Antoniego Juchniewicza ukrywającego mężczyzn przed mobilizacją do Armii Czerwonej. Osoby zainteresowane otrzymaniem zaproszenia na pokaz organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: sum.gdansk@gmail.com.

Organizatorem defilady jest Stowarzyszenie SUM we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Patronatem honorowym objęli ją i pozostałe wydarzenia towarzyszące wojewoda pomorski Dariusz Drelich i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

O innych wydarzeniach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - m.in. o Drodze Krzyżowej, koncertach, pokazach filmów - piszemy TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama