Nanga Parbat zdobyta po raz pierwszy zimą

Po raz pierwszy zimą zdobyty został wierzchołek ośmiotysięcznika Nanga Parbat (8126 m) leżący na obszarze Kaszmiru. W piątek w południe czasu polskiego na szczycie "Nagiej Góry" stanęli Bask Alex Txikon, Włoch Simone Moro i Pakistańczyk Ali Sadpara.

Z wiadomości zamieszczanych na Twitterze i Facebooku wynika, że uczestnicząca w ataku szczytowym włoska alpinistka Tamara Lunger prawdopodobnie zawróciła, będąc bardzo blisko wierzchołka.

Międzynarodowy zespół, który utworzył się po kilku przetasowaniach, wspinał się Drogą Kinshofera na flance Diamir. Z bazy wyruszył 22 lutego i po czterech dniach akcji osiągnął obóz czwarty na wysokości 7200 m. Wyjście na szczyt rozpoczął rankiem 26 lutego.

W tym roku pod Nangą Parbat było wyjątkowo tłoczno. O pierwsze w historii zimowe wejście ubiegało się aż pięć zespołów, w tym także polscy alpiniści - Tomasz Mackiewicz oraz grupa Marka Klonowskiego.

Dotychczas zimowy rekord na Nandze Parbat należał do Zbigniewa Trzmiela. W 1997 roku podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę wspiął się na 7850 m. W ubiegłym roku do wysokości ok. 7700 m dotarli Txikon z Włochem Danielem Nardim i Sadpara oraz Mackiewicz z Francuzką Elisabeth Revol, którzy wycofali się z próby ataku szczytowego, po tym jak Polak wpadł do szczeliny.

Nanga Parbat zaliczana jest do najbardziej wymagających szczytów Ziemi. Pod względem wypadków śmiertelnych (ponad 60) zajmuje niechlubne, drugie miejsce, za K2. Do piątku była jednym z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Teraz na tej liście figuruje już tylko wierzchołek K2 (8611 m).

Pierwszego wejścia na "Nagą Górę" dokonał 3 lipca 1953 roku Herman Buhl. 29-letni wówczas Austriak samotnie, bez tlenu, przebył ostatnie 1300 m na flance Rakhiot, będąc pod wpływem środka dopingującego na bazie amfetaminy.

Na 10 spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi zimą wspięli się Polacy, w tym na jeden - Sziszapangmę - wspólnie z Włochem Moro.

«« | « | 1 | » | »»
 • jan
  26.02.2016 17:58
  A tak a propos "ochrony życia od chwili poczęcia.... itd." Przeważnie mamy tu na myśli aborcję, eutanazję, karę śmierci, może jeszcze antykoncepcję, a przecież ta troska o życie może mieć tez inne strony medalu. W danym przypadku ja zadaję następujące pytanie? Czy człowiek powinien podejmować wyzwania, które nie są konieczne, a z którymi wiąże się duże ryzyko utraty zdrowia, albo życia? Co innego taki strażak, który idzie do pożaru narażając życie, b on to robi w celu być może uratowania kogoś z tego pożaru, natomiast himalaista idzie na np. Nanga Parbat nie w celu ratowania kogoś, tylko dla wyczynu, adrenaliny, może dla sławy, albo żeby udowodnić coś samemu sobie itp. Czy mamy do tego prawo?... Ja nie mam zresztą nic przeciwko podejmowaniu takich wyzwań, sam np. kocham góry i choć Himalaje, ani Karakorum, raczej nie dla mnie, to np. idąc na Orlą (a jak na moje możliwości to już prawie Everest!)też w pewnym stopniu ryzykuję utratę życia i mam z tego powodu dylematy... Zresztą w ogóle uprawianie tzw. sportów ekstremalnych to przecież igranie z życiem. Czy mając na uwadze hasło "ochrony życia od chwili poczęcia.... itd." mamy do tego prawo?...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »