Walczyli zarówno z hitlerowcami, jak i sowietami. W PRL mieli być zapomniani. Przez lata nie wolno było o nich mówić. Po okresie milczenia ich historie poruszają i fascynują.
Dziś oficjalnie wspominamy tych, którzy do końca walczyli w obronie polskiej wolności i ludzkiej godności.
Bezpieka, tropiła partyzantów zarówno w dzień jak i w nocy. Wielu z Wyklętych przeszło przez ubeckie katownie. Z wyrwanymi paznokciami i połamanymi kośćmi umierali w więzieniach. Wielu też dostało się w ręce katów na sowieckiej ziemi.
Ich historie skrzętnie przez lata ukrywane, w ciągu ostatnich lat ujrzały światło dzienne w całej Polsce.
Teraz gdy o Żołnierzach Wyklętych można mówić bez obaw, gdy co roku obchodzimy ich święto, wielu z nich staje się wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży. - Moi rodzice bardzo dbali, żebym wiedział jaka była prawda o żołnierzach polskiego podziemia - mówi Artur Dankiewicz, który dziś sam jest rodzicem już całkiem dorosłych dzieci. - Teraz ja przekazuję zarówno tę wiedzę, jak i szacunek do tych, którzy w kluczowym momencie się nie poddali.
Syn Artura, Tymoteusz, z dumą prezentuje bluzę z dużym czerwonym napisem "Żołnierze Wyklęci". Ma 17 lat i wielu z tych, których władze PRL nazywało bandytami, dziś jest dla młodego chłopaka bohaterami. - Wybieram się dziś na marsz ku czci niezłomnych - mówi. Ojciec cieszy się, że dla syna właśnie tacy ludzie są idolami.
W Lublinie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już kilka dni temu biegiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym i potrwają do polowy marca. Dziś w Domu Akcji Katolickiej przy parafii św. Rodziny w Lublinie odbędzie się uroczyste podsumowanie etapu regionalnego V edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni" zorganizowanego przez Fundację Kazimierza Wielkiego, Gimnazjum nr 19 im. J. Czechowicza oraz Gimnazjum nr 9 im. cc mjr H. Dekutowskiego ps. "Zapora" w Lublinie.
O godz. 18 z placu Litewskiego wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych a po nim przed lubelską publicznością na pl. Zamkowym wystąpią artyści prezentujący twórczość poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Przewidziano także spotkania z weteranami.
W ciągu kilku najbliższych dni w Lublinie, ale także w okolicznych miejscowościach, będą odbywać się uroczystości upamiętniające poszczególnych bohaterów m.in. mjr H. Dekutowskiego.
3 marca w Urzędzie Wojewódzkim specjalnie dla młodzieży przygotowano okolicznościową sesję poświęconą postaciom polskiego podziemia niepodległościowego.
Na 14 marca Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie zapowiada Grę Miejską zatytułowaną "Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni". Zgłoszenia 3-4 osobowych grup można dokonywać pod nr tel. 603800410 lub mailowo adelabe@interia.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.