W Łodzi stanęła Wioska Historyczna

Dzicy wikingowie, rzymscy legioniści i słowiańscy wojowie już po raz trzeci najechali Łódź. Można się od nich nauczyć m.in. jak strzelać z łuku, rzucać włócznią oraz dowiedzieć, w jaki sposób dawniej wytapiano żelazo, czy bito monety. W sobotę w mieście stanęła Łódzka Wioska Historyczna.

To impreza, której zadaniem jest popularyzacja wiedzy o minionych epokach przez zabawę, eksperymenty oraz widowiskowe prezentacje i inscenizacje rekonstrukcji historycznej. Udział w niej biorą zarówno najsłynniejsze grupy rekonstrukcyjne, jak i amatorzy. Rycerskim zmaganiom towarzyszy muzyka z poszczególnych epok.

W tym roku, oprócz polskich grup rekonstrukcyjnych, do Łodzi zjechali goście z Niemiec, Czech, Białorusi, Litwy i Szwecji. W łódzkim Arturówku, wszyscy chętni mogą wziąć w warsztatach historycznych, m.in. czerpania papieru, garncarstwa, jubilerstwa, kowalstwa, ceramiki i płatnerstwa. Można wziąć udział także w łowach na dzikiego zwierza i spróbować swoich sił w starożytnym fechtunku. Po zajęciach na spragnionych czeka świeżo warzone piwo.

Otwarcie Wioski zainaugurował w sobotę kolorowy korowód wikingów, rzymian i słowiańskich wojów, który przeszedł najsłynniejszą ulica miasta - Piotrkowską. Łodzianie mogli przyjrzeć się także pokazowi walk.

W niedzielę na terenie Wioski odbędą się również spotkania z zaproszonymi naukowcami z Uniwersytetu Łódzkiego oraz wykłady i pokazy historyczne. Łódzka Wioska Historyczna odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego. Termin imprezy nie jest przypadkowy - w najbliższą środę, 29 lipca Łódź obchodzić będzie 586. rocznicę nadania praw miejskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  8°C Piątek
  noc
  5°C Piątek
  rano
  9°C Piątek
  dzień
  10°C Piątek
  wieczór
  wiecej »