Watykan ubolewa w OBWE nad trudną sytuacją kobiet w obliczu konfliktów.
Stolica Apostolska ubolewa, że mimo dokonanych już postępów, gdy chodzi o sytuację kobiet, nadal padają one ofiarami starych i nowych form przemocy i niewolnictwa – powiedział 10 marca na 1092. posiedzeniu stałej rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przedstawiciel Stolicy Apostolskiej prał. Janusz Urbańczyk.
Mówca wymienił tu takie bolesne zjawiska, jak gwałty na kobietach w konfliktach zbrojnych, porywanie dziewcząt i handlowanie nimi, zmuszanie do małżeństwa, do zmiany religii czy do aborcji. Zwrócił uwagę, że wszystkie te typy przemocy zdarzają się częściej na terenach dotkniętych ubóstwem czy brakiem społecznej stabilizacji.
Dyplomata papieski podkreślił, że Stolica Apostolska stara się współpracować z tymi, którzy dążą do usunięcia przyczyn takich form przemocy. Współdziała z ludźmi, którzy szerzą kulturę uznającą równą godność kobiety i mężczyzny na płaszczyźnie prawnej i w konkretnej rzeczywistości. Zachęca kraje członkowskie OBWE do zwracania większej uwagi na udział kobiet w wysiłkach mediacyjnych zapobiegających konfliktom i w uzdrawianiu sytuacji po ich zakończeniu.
Nie należy tego uważać za jakąś „poprawność polityczną”, ale chodzi o istotny wkład kobiet w to, by oszczędzić światu dalszych wojen i przemocy – powiedział ks. Urbańczyk. Ponadto wskazał, że konieczne jest uznanie kluczowej roli kobiety nie tylko w społeczeństwie, ale też w rodzinie.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.