Tarnowianin Michał Wójcik będzie reprezentował Polskę na 10. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Indiach.
- To taki prezent na jubileusz dla ks. Michała Hellera - mówi Tomasz Wójcik, ojciec młodego astronoma.
Jego syn Michał został laureatem 59. Olimpiady Astronomicznej, której finał odbył się kilka dni temu w chorzowskim Planetarium. Wzięło w niej udział 137 uczestników z całej Polski.
Michał chodzi do drugiej klasy III Liceum Ogólnokształcącego. Astronomią zaczął się interesować półtora roku temu, kiedy pojechał na pierwszy obóz astronomiczny. Jeśli wziąć pod uwagę tempo, w jakim przyswoił astronomiczną wiedzę, być może wyrośnie z niego godny następca ks. prof. Hellera.
Na razie młody astronom ma inne plany. - W przyszłości chciałbym studiować robotykę lub dziedzinę jej pokrewną. Może potem zajmę się robotyką związaną z kosmosem - zdradza Michał.
Udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Astronomicznej i zajęcie trzeciego miejsca sprawiły, że tarnowianin wyjedzie w grudniu do Indii. Z pozostałymi laureatami pierwszych 5 miejsc będzie tam reprezentował Polskę na 10. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki.
- Cztery osoby z tych pięciu to moi znajomi z obozów organizowanych przez Klub Astronomiczny "Almukantarat". Stąd też ta olimpiada nie jest typowa, ponieważ raczej miło na niej spędzamy czas niż ze sobą rywalizujemy - mówi M. Wójcik.
Jak zauważa, to właśnie mili i ciekawi ludzie poznani na obozach sprawili, że zaczął się interesować coraz bardziej astronomią, która wiąże się z jego zamiłowaniem do matematyki i fizyki.
- W szkole mało się uczy astronomii, przez co jest ona mało rozpowszechniona, a szkoda, bo jest jedną z najstarszych i najważniejszych dziedzin wiedzy - twierdzi Michał. - Wszystko, co się dzieje tu, na Ziemi, pochodzi z kosmosu, my też. Zmiany klimatu też nie są spowodowane tylko tym, co się dzieje na Ziemi, ale i aktywnością Słońca i wszystkimi rzeczami, które się dzieją w kosmosie - dodaje.
Olimpiada Astronomiczna to jedna z najstarszych olimpiad przedmiotowych. Jej tematyka wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Często nawiązuje do najnowszych wydarzeń astronomicznych. Duża liczba zadań rachunkowych wymaga od uczestnika dobrego opanowania warsztatu matematycznego.
Jednym z zadań zawodów centralnych jest przeprowadzenie samodzielnej obserwacji astronomicznej, jeśli pozwala na to pogoda. Wśród zadań finałowych znajduje się też zadanie sprawdzające znajomość wyglądu nieba, rozwiązywane pod sztucznym niebem planetarium.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.