„Nie sądzę, by te odwiedziny miały przynieść Kościołowi wielkie zmiany” – powiedział zastępca sekretarza i zarazem rzecznik prasowy kubańskiego episkopatu, komentując wizytę Baracka Obamy na Kubie.
Ks. José Félix Pérez Riera przyznał, że prezydent USA podczas spaceru po Hawanie był w tamtejszej katedrze, gdzie przyjął go kard. Jaime Ortega.
„Miało to jednak charakter tylko turystyczny i o niczym innym wówczas nie rozmawiano – wyjaśnił ks. Pérez. – Kubańska Konferencja Biskupów nie wydała żadnej oficjalnej noty o wizycie Obamy i nie będzie tego czynić. Jest atmosfera oczekiwania, by zrozumieć, co ta wizyta będzie znaczyła dla narodu kubańskiego. Zawsze trzeba mieć nadzieję, nawet wtedy, gdy nie ma żadnych oznak zapowiadających ważne zmiany” – dodał rzecznik episkopatu. Podkreślił, że obecnie kubański Kościół żyje przede wszystkim przeżywaniem Wielkiego Tygodnia. Przygotowuje się procesje wielkopiątkowe z Drogą Krzyżową na ulicach w prawie wszystkich diecezjach tego wyspiarskiego kraju.
Tym niemniej obserwatorzy w fakcie, że amerykański prezydent w pierwszym dniu swej wizyty odwiedził stołeczną katedrę, widzą hołd złożony roli Kościoła. Roberto Veiga, kierujący pismem kubańskich katolików Espacio Laical, uważa to za wyraźne uznanie Obamy dla znaczenia, jakie ma tam Kościół w budowaniu przyszłości kraju.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.