Ok. 80 tys. osób ze 131 krajów podpisało „Deklarację Solidarności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI”. W tej grupie było najwięcej Polaków – 24.743 sygnatariuszy.
Deklaracja Solidarności była odpowiedzią na ataki mediów oraz polityków w niektórych krajach na Benedykta XVI, związane z jego wypowiedziami w czasie pielgrzymki do Afryki, którą odbył w marcu tego roku. Benedykt XVI powiedział wówczas, że nie można pokonać problemu AIDS tylko za pomocą sloganów reklamowych i dystrybucji prezerwatyw, która jedynie zwiększy problem. W tym wypadku „konieczna jest humanizacja seksualności, to znaczy odnowienie duchowe i ludzkie, które wnosi z sobą nowy sposób zachowywania się jednych ludzi wobec drugich” oraz solidarność wobec cierpiących.
W odpowiedzi na ataki Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia jako organizacja afiliowana przy międzynarodowej organizacji Human Life International prowadził zbieranie podpisów na stronie internetowej http://www.tak-dla-benedykta.pl/ we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną z Austrii „Kath net”.
Sygnatariusze wyrażali sprzeciw wobec „niepohamowanych ataków w mediach na osobę Ojca Świętego w kontekście Jego pielgrzymki do Afryki i wyrażali „podziękowanie Ojcu Świętemu za Jego bezkompromisowe głoszenie prawdy, której tak bardzo potrzebuje współczesny świat”. Ich zdaniem „kilka słów prawdy stało się pretekstem do kolejnej próby podważania nauczania Kościoła katolickiego, a szczególnie encykliki «Humanae vitae»”.
Listy z wyrazami solidarności zostały przekazane do Watykanu pod koniec maja 2009 r. przez dyrektora HLI – Rome ks. prał. Ignacio Barreiro Carambula. HLI zebrała 44.672 deklaracje, austriackie „Kath net” 20.809, HLI w USA ok. 14 tys. Deklaracje podpisywano w 13 językach. Osoby wspierające reprezentują 131 krajów. Najwięcej było Polaków - 24.743.
Podziękowania od Ojca Świętego w języku angielskim, zostało podpisane w imieniu Jego Świątobliwości przez abp Fernando Fioni.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.