Obchody 70. rocznicy II wojny światowej

W Grupie Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec przygotowywane jest z okazji 70. roczny wybuchu wojny wspólne wystąpienie m.in. na temat współpracy obu naszych Kościołów w Europie – powiedział KAI bp Wiktor Skworc, współprzewodniczący tej Grupy.

Biskup dodał, że wcześniej, 30 sierpnia w Berlinie odprawiona zostanie Msza św. celebrowana przez metropolitów stolic Polski i Niemiec oraz członków Grupy Kontaktowej.

A oto pełen tekst rozmowy z bp. Wiktorem Skworcem:

Jak będzie przebiegać wspólna modlitwa przygotowywana przez Episkopaty Polski i Niemiec z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej?

Bp Wiktor Skworc: W niedzielę 30 sierpnia o godz. 10 obędzie się Msza św. w katedrze berlińskiej pw. Św. Jadwigi. Przewodniczyć jej będzie Metropolita Berlina kard. Georg Sterzinski, a koncelebrować będą Metropolita Warszawy abp Kazimierz Nycz oraz członkowie grupy kontaktowej Episkopatów polskiego i niemieckiego. Są to: abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu (współprzewodniczący) i Wiktor Skworc, biskup tarnowski współprzewodniczący) oraz abp A Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi, bp Konrad Zdarsa, ordynariusz Görlitz i bp Jan Kopiec z Opola. Homilia przypadła mi w udziale.


Będzie to Msza św. dla mieszkańców Berlina oraz mieszkających tam Polaków. Środowisko polskie zaprasza Polska Misja Katolicka działająca w stolicy Niemiec. Znamienne jest, że uroczystości odbywać się będą w świątyni, której patronką jest św. Jadwiga, postać łącząca oba nasze narody.

Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny przygotowywane jest też wspólne Słowo obu Episkopatów. Czy zostanie ogłoszone właśnie wtedy?

- Będzie to wspólne słowo przewodniczących obu Konferencji Episkopatów: abp. Roberta Zollitsch’a, arcybiskupa Fryburga Bryzgowijskiego oraz abp. Józefa Michalika - z okazji 70. rocznicy wojny. Prace nad nim trwają, ale światło dzienne dokument ujrzy pewnie nieco później. Jego przesłanie będzie mieć o wiele szerszy charakter.

A konkretnie?

- Będzie to dokument uwzględniający aktualny kontekst, ale skierowany zdecydowanie ku przyszłości. Świadectwo pojednanych Kościołów i pojednanych narodów.

W dokumencie ukazana będzie możliwość wspólnych działań, będących owocem dokonanego już procesu pojednania Kościołów i chrześcijan z Polski i Niemiec. Jako Kościoły i jako katolicy, możemy bardzo wiele dobrego wspólnie zrobić w Europie. Sądzę, że będzie to dokument o dużym ładunku nadziei, koncentrujący się na możliwości wspólnego działania, pojednanych już społeczeństw i Kościołów. Przed nami jest olbrzymia przestrzeń do zagospodarowania, gdyż są to Kościoły o największym potencjale na kontynencie. Nasza współpraca mogłaby bardzo wiele wnieść w przestrzeni Europejskiej, tym bardziej, że tłem jest tutaj świadectwo pojednania, drogi jaką wspólnie przeszliśmy.

Nad jakimi innymi tematami pracuje obecnie Grupa Kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec?

- Stanowi ona przede wszystkim bezpośrednie forum wymiany informacji pomiędzy oboma naszymi Konferencjami Biskupimi. Nawzajem informujemy się, nad czym obie Konferencje aktualnie pracują. Podejmujemy też wszelkie bieżące kwestie dotyczące relacji polsko-nienieckich, relacji obu Kościołów oraz aktualnych problemów duszpasterskich. Te ostanie dotyczą duszpasterstwa Niemców w Polsce oraz Polaków żyjących na terenie Niemiec. Nie jesteśmy gremium, które może podejmować decyzje. My je wypracowujemy, natomiast decyzje należą do obu Konferencji Episkopatów.

rozm. Marcin Przeciszewski

***
W skład Grupy Kontaktowej Episkopatu Polski i Niemiec wchodzą jako współprzewodniczący bp Wiktor Skworc (biskup tarnowski) i abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu oraz abp Kazimierz Nycz (metropolita warszawski), bp Jan Kopiec (biskup pomocniczy opolski), abp A Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi i bp Konrad Zdarsa, ordynariusz Görlitz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
10°C Czwartek
noc
wiecej »