W Grupie Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec przygotowywane jest z okazji 70. roczny wybuchu wojny wspólne wystąpienie m.in. na temat współpracy obu naszych Kościołów w Europie – powiedział KAI bp Wiktor Skworc, współprzewodniczący tej Grupy.
Biskup dodał, że wcześniej, 30 sierpnia w Berlinie odprawiona zostanie Msza św. celebrowana przez metropolitów stolic Polski i Niemiec oraz członków Grupy Kontaktowej.
A oto pełen tekst rozmowy z bp. Wiktorem Skworcem:
Jak będzie przebiegać wspólna modlitwa przygotowywana przez Episkopaty Polski i Niemiec z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej?
Bp Wiktor Skworc: W niedzielę 30 sierpnia o godz. 10 obędzie się Msza św. w katedrze berlińskiej pw. Św. Jadwigi. Przewodniczyć jej będzie Metropolita Berlina kard. Georg Sterzinski, a koncelebrować będą Metropolita Warszawy abp Kazimierz Nycz oraz członkowie grupy kontaktowej Episkopatów polskiego i niemieckiego. Są to: abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu (współprzewodniczący) i Wiktor Skworc, biskup tarnowski współprzewodniczący) oraz abp A Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi, bp Konrad Zdarsa, ordynariusz Görlitz i bp Jan Kopiec z Opola. Homilia przypadła mi w udziale.
Będzie to Msza św. dla mieszkańców Berlina oraz mieszkających tam Polaków. Środowisko polskie zaprasza Polska Misja Katolicka działająca w stolicy Niemiec. Znamienne jest, że uroczystości odbywać się będą w świątyni, której patronką jest św. Jadwiga, postać łącząca oba nasze narody.
Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny przygotowywane jest też wspólne Słowo obu Episkopatów. Czy zostanie ogłoszone właśnie wtedy?
- Będzie to wspólne słowo przewodniczących obu Konferencji Episkopatów: abp. Roberta Zollitsch’a, arcybiskupa Fryburga Bryzgowijskiego oraz abp. Józefa Michalika - z okazji 70. rocznicy wojny. Prace nad nim trwają, ale światło dzienne dokument ujrzy pewnie nieco później. Jego przesłanie będzie mieć o wiele szerszy charakter.
A konkretnie?
- Będzie to dokument uwzględniający aktualny kontekst, ale skierowany zdecydowanie ku przyszłości. Świadectwo pojednanych Kościołów i pojednanych narodów.
W dokumencie ukazana będzie możliwość wspólnych działań, będących owocem dokonanego już procesu pojednania Kościołów i chrześcijan z Polski i Niemiec. Jako Kościoły i jako katolicy, możemy bardzo wiele dobrego wspólnie zrobić w Europie. Sądzę, że będzie to dokument o dużym ładunku nadziei, koncentrujący się na możliwości wspólnego działania, pojednanych już społeczeństw i Kościołów. Przed nami jest olbrzymia przestrzeń do zagospodarowania, gdyż są to Kościoły o największym potencjale na kontynencie. Nasza współpraca mogłaby bardzo wiele wnieść w przestrzeni Europejskiej, tym bardziej, że tłem jest tutaj świadectwo pojednania, drogi jaką wspólnie przeszliśmy.
Nad jakimi innymi tematami pracuje obecnie Grupa Kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec?
- Stanowi ona przede wszystkim bezpośrednie forum wymiany informacji pomiędzy oboma naszymi Konferencjami Biskupimi. Nawzajem informujemy się, nad czym obie Konferencje aktualnie pracują. Podejmujemy też wszelkie bieżące kwestie dotyczące relacji polsko-nienieckich, relacji obu Kościołów oraz aktualnych problemów duszpasterskich. Te ostanie dotyczą duszpasterstwa Niemców w Polsce oraz Polaków żyjących na terenie Niemiec. Nie jesteśmy gremium, które może podejmować decyzje. My je wypracowujemy, natomiast decyzje należą do obu Konferencji Episkopatów.
rozm. Marcin Przeciszewski
***
W skład Grupy Kontaktowej Episkopatu Polski i Niemiec wchodzą jako współprzewodniczący bp Wiktor Skworc (biskup tarnowski) i abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu oraz abp Kazimierz Nycz (metropolita warszawski), bp Jan Kopiec (biskup pomocniczy opolski), abp A Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi i bp Konrad Zdarsa, ordynariusz Görlitz.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.